Basit ve Sofistike: Saint Laurent A/W’22

FashionMarch 4, 2022
Basit ve Sofistike: Saint Laurent A/W’22

Yves Saint Laurent, Paris Moda Haftası kapsamında A/W’22 koleksiyonunu Eiffel Kulesi’nin görkemli silüeti eşliğinde sundu.

Modellerin açık pembe fon üzerinde, gece saatlerinde yürüdüğü Saint Laurent defilesi, Eiffel’ın ışıltısı ile göz kamaştırdı. Kreatif direktör Anthony Vaccarello’nun Parizyen şıklığını oldukça cool, çabasız ama sofistike bir şekilde sunduğu defilede, Yves Saint Laurent estetiğini tam olarak hissedebiliyoruz.

Defile notlarında ilham olarak 20.yy şairi Nancy Cunard’ı gösteren Vaccarello, bu ilhamı büyük aksesuar parçaları ve maskülen siluetler ile tasarımlarına yansıtmış. Oldukça sofistike ve sade denebilecek tasarımlar, üst üste takılan bileklikler ve büyük küpeler ile detaylandırılıyor. Tasarımlar maskülen ve feminen iki çizgi arasında gidip gelirken bu ikili ilişkiyi dik yakalı ve geniş omuzlu ceketler ile oversize kürkler ve zarif silüetli deri kabanlarda görüyoruz. Şifon ve ipek kumaşlar ile kıyafetlerdeki gül detayları ise oldukça romantik bir hava yaratıyor. Faux-fur kullanımını ise hem tek başına bir statement olarak hem de ceketlerin kol ve yaka detaylarında görüyoruz. 

Soğuk Parizyen zarafetinin, çabasız şıklıkta saklı olduğu aşikâr. Saint Laurent’de bu koleksiyonda aşırı dişi olmaktan ya da şu an birçok markanın yeni sezonlarında kullandığı micro-trendlerden kaçınarak, kendi vizyonunu onurlandırıyor. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS