Banksy’den Otel Deneyimi: Walled Off Hotel

NewsMay 8, 2017
Banksy’den Otel Deneyimi: Walled Off Hotel

Gerçek bir sanat eserinin içinde uyumak ya da İsrail-Filistin sınırında bir otelde konaklamak hangi açıdan baktığınızı bilmiyoruz ama Walled Off Hotel nefesinizi kesecek.

Banksy’nin gündeminde bu kez, İsrail’in Filistin ile arasına ördüğü tartışmalı duvar var. Batı Şeria’nın etrafındaki bu duvar, İsrail için güvenlik, Filistin için özgürlük kısıtlaması olarak görülüyor. Banksy ise savaşın yarattığı eykiyi Walled Off ismini verdiği otelde anlatıyor.

Otelin adı, durumunu açıklmaya yetiyor aslında, “dünyanın en kötü manzarasına sahip oteli” olarak nitelendirilen Walled Off, duvarlarla çevrili. İç dekorasyonu ise zamanının İngiliz mandacılığına eleştiri olarak İngiltere’de bir Gentelman’s Club’ı andırıyor. İlk bakışta lüks ve etkileyici gelen otel, ayrıntılara dikkat ettikçe rahatsız edici bir hal alıyor. Her ayrıntı ile savaşa ve faşizme eleştiri yapan otelde Filistin-İsrail savaşını belgeleyen bir müze de mevcut. Hazırlıkları aylarca gizli olarak sürdürülen binanın bir diğer özelliğiyse günde sadece 25 dakika güneş alması. Tüm kasvet unsurlarına ek olarak 10 odalı otelin her odasında Bansky’nin farklı bir eseri sergileniyor.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS