Balenciaga’dan Ukrayna’ya Saygı Duruşu 

FashionMarch 8, 2022
Balenciaga’dan Ukrayna’ya Saygı Duruşu 

İklim krizini ve Ukrayna’daki insanlık krizini Paris’te bir moda defilesinde görüyoruz. Hayatın her alanında olduğu gibi moda da siyasi olabilir. Bunun şimdilerdeki örneği ise Balenciaga. 

Tüm gözler Paris Moda Haftası’nın en çok beklenen koleksiyon tanıtımlarından biri olan Balenciaga’dayken markanın yaratıcı direktörü Demna, moda platformunu kullanarak Ukraynalıları anmak için geleceğe dair derin bir tedirginlik uyandıran dramatik bir gösteriyle karşımıza çıktı. Ukrayna’ya desteğinin yanı sıra defilede Demna’dan bir şeyler bulmak mümkün. Nitekim kendisi anavatanı Gürcistan’dan bir mülteci olarak kişisel deneyimini bizlere aktarmaya çalıştı. Bununla ilgili olaraksa şunları söyledi: “Ukrayna’daki savaş, aynı şeyin kendi ülkemde olduğu ve sonsuza kadar mülteci olduğum 1993’ten beri içimde taşıdığım geçmiş bir travmanın acısını tetikledi. Bu gösterinin açıklamaya ihtiyacı yok, korkusuzluğa, direnişe, sevgi ve barışın zaferine adanmışlık.”

Gösteri öncesi Balenciaga; Instagram akışını sildi, Ukrayna bayrağının görüntüsünü yerleştirdi. Demna, ayrıca her misafirin koltuğuna büyük boy Ukrayna bayrağı tişörtleri yerleştirmişti. Baştan aşağı sarı Balenciaga logolu bant takan Kim Kardashian da dahil olmak üzere gösteri katılımcıları yerlerini alırken, ışıklar alev alev yandı ve kar yağdı. 

Karda mahsur kalan modellerin saçları, elbiseleri ve taşıdıkları diğer aksesuarlar rüzgarın şiddetiyle uçuşmasıyla bir direniş gösterisine tanıklık ettik. Koleksiyonun büyük bir kısmı, tamamen siyahın kasvetli ama güçlü tonlarında yapıldı. Sonbahar/Kış 22 kar fırtınalı defile aslında iklim krizine dikkat çekmek için tasarlanmıştı. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle kıyafetler çok daha derin bir anlam kazandı. Gösterinin sonunda, sarı eşofmanlı bir adam ve uzun mavi bir elbise taşıyan kadın, büyük bir trenle Ukrayna bayrağına selam vererek göründü.

Eğer bu sadece Ukrayna’daki değil; Suriye’de, Afganistan’da ve daha nicesinde Paris’ten uçakla sadece bir saat uzaklıkta kamp alanlarında karşı karşıya kaldıkları insanlarla yüzleşmenin bir yoluysa, Demna görevini başarıyla tamamlamış görünüyor. Ukrayna’daki savaşta açıkça bir tavır almak, onu lüks dev markalar arasında sıra dışı yapıyor. Bu hafta Paris’te pek çok tasarımcı barış çağrısında bulundu, para topladı ve protestolara katıldı ancak hiçbiri Demna kadar kişisel bir hikayeye sahip değildi ve bu denli yankı uyandırmadı. 

https://www.instagram.com/p/Cawxxlwg79R/

“Çok yaşa Ukrayna; güzellik, güç, doğruluk ve özgürlük için.”

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS