Balenciaga Zelenskiy İş Birliği 

NewsAugust 3, 2022
<strong>Balenciaga Zelenskiy İş Birliği </strong>

Ukrayna’daki insanlık krizinin ardından küresel bir girişim olarak karşımıza çıkan United24’te şimdi başka bir müteffik var: Balenciaga. Marka kreatif direktörü Demna Gvasalia ve Cumhurbaşkanı Zelenskiy görüşmesi sonrası marka, Ukrayna halkına para yardımı ve farkındalık yaratmak amacıyla tişört çıkarıyor. 

Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası bazı markalar, belki popülaritesini artırmak için belki de gerçekten yaşanan insanlık krizine katkıda bulunmak için bu fırsatı iyi değerlendirdi. Bunlardan biri de Balenciaga. Paris Moda Haftası sırasında Balenciaga Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu için mankenleri karlı podyumda yürüttü, Instagram sayfasını Ukrayna bayrağıyla doldurdu ve defile bitiminde Ukrayna bayrağına selam verdi. Niyeti ne olursa olsun dayanışmanın güçlü ifadesini ortaya koyan ve bir mülteci olarak kendi deneyimini yakın tarihin en heyecan verici defilelerinden birine kanalize eden kişi Demna Gvasalia oldu.

https://www.instagram.com/p/CgmcIystQXm/?utm_source=ig_embed&ig_rid=73559f27-792f-4ac4-9f73-255383b2f6a8

Gürcistan’daki Abhaz-Gürcü çatışması sonrası 12 yaşında evden ayrılmak zorunda kalan kreatif direktör, ana akım medyanın Rusya-Ukrayna Savaşı hakkında son beş ayda verdiği haberler azalsa da şimdi Zelensky tarafından oluşturulan bağış toplama platformu olan United24’ün büyükelçisi olarak karşımıza çıkıyor. Ünlü marka, ortaklığın bir parçası olarak yol, okul ve hastane dahil olmak üzere ülkedeki sosyal ve fiziksel altyapıyı restore etmeye adamış United24’ün Ukrayna’yı yeniden yapılanma fonuna bağlayan QR koduyla süslenmiş bir kıyafetleri satışa sunuyor. Balenciaga, bu tür girişimlerin çoğunun amacına yönelik olarak önemsiz bir kar yüzdesi sunduğunun farkında ve bu yüzden gömleğin net satışlarının yüzde 100’ünün fona fayda sağlayacağını belirtiyor. 28 Temmuz’dan beri satışta olan yardım kıyafetler yalnızca united24-demna.balenciaga.com adresinden satışa sunuluyor. 

Modanın Ukrayna’ya olan desteği Zelenskiy’i oldukça tatmin ediyor olmalı. Nitekim Grammy Ödülleri’nde çevrimiçi olarak boy göstermesi sonrasında Vogue dergisine eşi Olena Zelenska ile poz verdi. Bazıları First Lady Olena Zelenska ile birlikte çekilen görüntülerin Rusya ile savaş devam ederken zevksiz olduğunu söylerken diğerleri bunun Ukrayna davasını destekleyeceğini savunuyor. Zelenskiy’nin niyeti çok belli: sınıf, yaş, ırk fark etmeksizin her kesime Ukrayna’da yaşanan krizle ilgili farkındalık yaratmak ve yardım etmelerini sağlamak. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS