The Balenciaga Haute Couture Show

FashionJuly 7, 2022
The Balenciaga Haute Couture Show

Yapay zeka tarafından seslendirilen Fransızca aşk şiiri, yüzleri gözükmeyen ve simsiyaha bürünen modeller, ünlü yüzler ve kapıdan geçmekte zorlanan kabarık elbiseler… Balenciaga moda evreninin distopik heyecanına tekrar hoş geldiniz.

6 Temmuz Çarşamba günü kreatif direktör Demna Gvasalia, Balenciaga için ikinci haute couture koleksiyonunu sundu. Kim Kardashian, Nicole Kidman, Naomi Campbell ve Dua Lipa’nın yanı sıra kaliteli işçilik ve nefes kesen tasarımlarıyla yine interneti etkisinde bıraktı. İleri teknoloji ve geleneksel teknikler kullanan koleksiyon, Balenciaga mirasından yararlanıyor ve daha da geliştiriyor. Zanaatkarlar ve endüstriyel tasarım vizyonerleriyle yapılan işbirlikleri, markaya yenilik katıyor. Opera eldivenleri ve sivri burunlu ayakkabılara uygun dar siyah çoraplar da yürüyen figürler kadar dikkat çekiyor. 

Demna, gösterinin açılışında yapay zeka tarafından seslendirilen şiiri kocasına yazdığı bir aşk şiirinin sözleri olduğunu söylüyor. “Çünkü je t’aime benim için en güzel kelime. Yaptığım şeyin, yapmayı sevdiğim ve yapmayı istediğim tek şey olduğunu fark ettim. Ve bir şekilde bu, hayatımda en çok sevdiğim kişiye ve yaptığım işe, sanata bir aşk mektubuydu.” 

Dua Lipa’nın parlak sarı elbisesi, dönemin en ünlü modeli Bella Hadid, göz kamaştırıcı gümüş rengiyle Nicole Kidman’ı yürürken North West ve Kris Jenner’ı güneş gözlüklerinin arkasından gösteriyi dikkatle izlerken görüyoruz. Ardından Kim Kardashian parlak bir bodycon elbiseyle odaya giriyor. Naomi Campbell aşırı dramatik bir elbise içinde sırayı takip ediyor. Her zamanki gibi defile, parlak işlemeli kabarık beyaz bir elbiseye sarılmış gelin elbisesiyle sona eriyor. 

Sonuç olarak, koleksiyon modern olduğu kadar klasik hissettiriyor. Ve bir kez daha Gvasalia, modanın kralı olduğunu kanıtlıyor.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS