Anları Anıya Dönüştüren Bir Stil Yolculuğu: Ahu Yağtu

FashionFebruary 12, 2018
Anları Anıya Dönüştüren Bir Stil Yolculuğu: Ahu Yağtu

İkonik İngiliz markası Marks & Spencer, yeni marka dostu olan Ahu Yağtu ile zamansız bir stil yolculuğuna çıkıyor. Ahu Yağtu’nun vintage kültürünü benimseyen stili, Marks & Spencer’ın zamansız çizgileriyle buluşuyor. Zamana meydan okuyan bir stili, geçmişine bağlı değerleri ve günümüz modern kadınını yeniden tanımlayacak bu birliktelik herkesi hayatı daha iyi yaşamaya davet ediyor.

Marks & Spencer koleksiyonlarının, her kadına ve her kuşağa hitap eden zamanın düzlemsel algısından bağımsız koleksiyonlarının çok sesli yapısında yenilikçi bir stil geçmişe bağlı ipuçlarıyla sunulurken Ahu Yağtu’ya hayatı iyi yaşamaya odaklanan bir stili yeniden keşfedeceğiz.

Ahu, hayatı iyi yaşamayı “anda kalmak”la tanımlıyor. “Zihinde geçmiş ya da geleceğe gitmeden anı yaşamanın keyfine varmak. Hayattaki farkındalığımızı yüksek tutup önceliklerimizi ve hedeflerimizi belirlemek, zamanın tadını çıkarmak, şükretmek, hayatın getirdiği güzellikleri sindirmek… Dengede kalmak!” Ahu’nun hayatı iyi yaşamak tanımında saklı.

Stilin ise kendini tanımakla doğru orantılı olduğunu belirtiyor. “Belirli bir vizyona ve zevke sahip olmadan maalesef stil sahibi olunmuyor.” diye ekliyor. Özgün bir stili vizyon, zevk ve gözlemle formülize ederken günümüzün dinamik koşullarında konforun ağır bastığını da inkar etmiyor. Mevcut moda anlayışımızı ise; “Günümüz koleksiyonlarında stilize edilmiş konforlu ve trendy parçalar sık sık karşımıza çıkıyor. Günümüz kadını konforunu ön planda tutmak istese de stilinden ödün vermek istemiyor.” sözleriyle anlatıyor. Moda dünyasının favori tanımı zamansızlığı Ahu Yağtu’nun nasıl yorumladığını merak ediyoruz.

“Zamansızlık benim yıllardır kendi stilimde kullandığım mottom. Vintage veya zamansız parçalar kullanarak stilimi yaratmaya özen gösteriyorum. Trendleri takip ederim fakat birebir uygulamak bende koyun psikolojisi hissettiriyor. Bir ürün alırken onun dolabımdaki hangi parçalarla kombinlenebileceğini düşünürüm.” Ahu Yağtu’nun bu durum için de bir formülü var: “5’ten fazla farklı kombine uyuyorsa o parça benim için zamansızdır.” Bir parçanın vintage niteliğini nasıl kazandığını soruyoruz. “10 yıl öncesine ait olması yeterli. 1910’lara kadar olan perioda dayanan bir aralık içerisinde vintage olarak adlandırıyoruz. Bu dönemden önceki parçalar da antika olarak değerlendiriliyor.” sözleriyle modanın bilinçsiz kullanılan tüm terimlerini de silip atıyoruz.

….hem günümüz trendlerini yansıtan hem de zamansız parçalardan oluşan Marks & Spencer ürünleri benim de vazgeçilmezim.” 

Hayatı daha farkında olarak yaşamaya odaklanan tavrı ile Ahu Yağtu’nun stili, Marks & Spencer’ın modanın kült parçalarını koruyan yüzyılı aşkın tasarım yolculuğuyla da birçok noktada kesişiyor. Ahu, sanıldığının aksine ihtiyaca yönelik alışveriş yapmayı seviyor. Stiline yön veren parçalar vintage olduğu için kombinlerinde basic ürünlerin hakimiyeti var. “Bu anlamda hem günümüz trendlerini yansıtan hem de zamansız parçalardan oluşan Marks & Spencer ürünleri benim de vazgeçilmezim.” diye ekliyor.
Marks & Spencer Koleksiyonları’nda her kadının gardırobunda olması gereken zamansız parçalar ile günümüz modas

ını yakalayan modern tasarımların muhteşem bir uyumla sunulduğunun altını çizen Ahu Yağtu, yeni sezonda Marks & Spencer ile ilgili stil önerilerini ve ipuçlarını paylaşacak.

Author: Bilge Bengi

RELATED POSTS