Andy Warhol Rönesansı: Bottega Veneta

FashionApril 6, 2022
Andy Warhol Rönesansı: Bottega Veneta

Bottega Veneta zamansız çantası Padded Cassette’i onurlandırmak için kendi mirasından önemli bir kişiyi gün yüzüne çıkarıyor. Dünyaca ünlü sanatçı Andy Warhol, Bottega Veneta için çanta odaklı bir kampanyayı yıllar önce bizzat yönetmişti.

Markanın ünlü sloganı “When your own initials are enough” Warhol’un kendi dudaklarından çıktı. Markanın doğuşundan yaklaşık 44 yıl sonra, Bottega Veneta’nın Cassette çanta için son kampanyasıyla ünlü “Initials” sloganını yeniden canlandırması şaşırtıcı değil. Tanıtımda ayrıca, Warhol’un İtalyan markası için yönettiği kısa filmin 1985’te yayınlanmasından bu yana bir marka imzası olan “Bottega Green” imzası da yer alıyor. Hikayenin başına dönmek için sahnedeki yansıtıcı yeteneklerini kullanan kısa filmler yaratarak şirketin elinden tutanlardan Andy Warhol’un markaya dahil olduğu zamanlara, 1970’lere gidelim. 

1966 yılında Venedik’te doğan Bottega Veneta, Michele Taddei ve Renzo Zengiaro tarafından kuruldu ve bilindiği üzere ana ürünü deri ürünlerdi. Bottega’nın kökleri, ürünlerini markasız bir felsefeye bağlıyor. “Kendi baş harfleriniz yeterli olduğunda” sloganıyla reklam veren markanın şaha kalktığı zamanlar 80’lerdi. Bottega’nın hem ünlü sanatçılar hem de ünlüler tarafından büyük bir tanınırlık kazandığı zamanlardı. Ve bunlardan biri de Andy Warhol’du. Sık sık New York butiğine uğrardı ve hatta marka için kısa bir film çekmeye karar verdi.

Ünlü söz; Warhol’un asistanı, Warhol’un stüdyosu olan Factory müdavimi ve Bottega Veneta’yı eski kocası, kurucu ortağı Michele Taddei’den miras alan kadın olan Laura Moltedo ile birlikte yaratıldı. Moltedo, 1978’de Warhol’un Röportaj dergisinde yayınlanan “Kendi baş harfleriniz yeterli olduğunda” kampanyasını oluşturmak için Warhol’u ve bir reklam ajansını getirdi.

Böylece Bottega’nın ikonik işçiliğini, abartısız bir zarafet kavramıyla ayrılmaz bir şekilde birleştirdi. Markanın meşhur yeşili “parakeet green”in ünlü olmasında da Warhol’un parmağı olabilir. Polaroid fotoğraflarda gördüğümüz üzere Viyana’daki Bottega Veneta vitrinini süsleyen ve Warhol’un da denetlediği 1985 Bottega kampanya filminde görüldüğü gibi ünlü renk onlarca yıldır var. Rengi kendisi bulmasa da meşhur olmasında bir rol oynamış olabilir. 

Bottega’nın deri aksesuarlarından oluşan koleksiyonunda ikonik ve alınacaklar listemizde yer alan pek çok çanta var ancak çok azı Bottega Veneta’nın vizyonuna Padded Cassette kadar doğrudan hitap ediyor. Kampanya daha da büyür mü bilemeyiz ancak dev bir moda markasıyla dev bir ressamı yan yana görmek alışık olduğumuz bir şey değil. Warhol-Bottega Veneta tarihi için bildiklerimiz kısıtlı ancak ileride aynı House of Gucci gibi bir film gelir mi diye heyecanlanıyoruz. 

2022’nin Warhol rönesansında Padded Cassette, jübilesini yaşıyor.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS