An Experience between Sounds: Mix

MusicSeptember 19, 2016
An Experience between Sounds: Mix

Zorlu PSM, bu sezonu heyecanlı yeni bir festival konseptiyle açıyor. 30 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan “MIX – Sesler arası bir deneyim” Festivali müzikseverleri iki günlük bir müzik maratonuna davet ediyor. 2 gün boyunca 25 farklı müzisyen/gruba ev sahipliği yapacak festival, katılımcılarının kendi sesler arası yolculuğunu yaratabilmeleri için farklı türdeki müzisyenleri aynı anda aynı çatı altında bir araya getiriyor. Zorlu PSM’nin yedi farklı sahnesini aynı anda kullanıcak festival, ülkemizde büyük hayran kitlesi bulunan yabancı grupları, Türk müziğinin rüştünü ispat etmiş isimleriyle buluştururken, gelecek vaad eden isimler için de müziklerini geniş kitlelere duyurabilecekleri yeni bir mecra yaratmayı hedefliyor. Tam bir müzik maratonu niteliğindeki MIX, plak pazarı, bitpazarı ve sergilerle gerçek bir festival deneyimi yaşatacak.

Latin Amerikalı reggae grubu Che Sudaka ve İngiliz Oi Va Voi festivalin merakla beklenen iki önemli yabancı grubu olurken, Büyük Ev Ablukada: Fırtınayt, Sattas, Ceza, Baba Zula, Hey! Douglas, Taksim Trio, Gaye Su Akyol, In Hoodies, Elif Çağlar Quartet, Ayşe Tütüncü & Emre Karabulut Dörtlüsü, Şenay Lambaoğlu Quintet, Luxus, Kolektif İstanbul, Ahmet Ali Arslan festivalde yer alacak Türk gruplardan ve seslerden sadece bir bölümü.

MIX ayrıca, RedBull.com’un bağımsız müzik sahnesinin yeni isimlerini ağırladığı Warm Up projesine dahil sanatçıları da ağırlayacak. Genç post rock grubu Help! The Captain Threw Up, neo folk grubu İdil & Da Poet, Left-field hip hop’ın genç temsilcileri OZBİ, Saykodelik rock grubu Ponza ve enstrümental rock grubu Uluru izleyicisiyle buluşacak.

Tam bir müzik maratonu niteliğindeki MIX, konserlerin yanı sıra Silent Party gibi konsept partilere de ev sahipliği yapacak, bit pazarı, plak pazarı ve sergiler ile de katılımcıların “sesler arası deneyim”ini zenginleştirecek.

Zorlu PSM’nin her metrekaresinde farklı türde bir müzik ile yeni ve alternatif bir deneyim sunacak MIX’e sayılı günler kala, kaçırmamanız gereken isimlerle müzikal bir yolculuğa çıkmak ve festivale hazırlamak için tüm ihtiyacınız burada!

BÜYÜK EV ABLUKADA “FIRTINAYT”, 30 EYLÜL Cuma, Ana Tiyatro

“Ay Şuram Ağrıyo” adlı konser serisiyle ünlenen Büyük Ev Ablukada, ismini aynı adlı Turgut Uyar şiirinden alıyor. 2008’den bu yana alternatif sahnenin en heyecan verici grubuna dönüşen Büyük Ev Ablukada’nın kendi deyimleriyle “son şekilleri” olan Fırtınayt, grubun eski şarkıları andıran altyapıyı korurken daha elektronik bir sound’a geçeceğinin sinyalini veriyor.

SHE PAST AWAY, 30 EYLÜL Cuma, Studio

2012 yılında yayınladıkları Kasvetli Kutlama isimli EP, geçtiğimiz sene Dior Hommes defilesinde tüm dünyayı etkisi altına alırken, She Past Away’in türk müzik sahnesinden daha çok uluslararası kitle ile bütünleştiği gerçeği ile yüzleşiyoruz. Siz de dark-wave akımına kendinizi kaptıranlardansınız bu grup tüm beklentinizi karşılayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=IlE765wxKP0

HEY! DOUGLAS, 30 EYLÜL Cuma, Ana Tiyatro

Hey! Douglas, “ veyasin” takma adını kullanan ve özellikle Ankaralı rap grubu Mode XL ile tanınan prodüktör Yasin Vural’ın projesi. 70’li yılların funk ve soul şarkılarını kendi deyimiyle “günümüz cilasıyla süsleyip tekrar düzenleyen” veyasin, setlerinde sürpriz isimlerin şarkılarına da yer veriyor. Erkin Koray, Neşet Ertaş ve Barış Manço’nun bilinen şarkılarını disco ritmleriyle buluşturduğu mix’lerine kulak verin.

https://www.youtube.com/watch?v=FOMz6kIWopo

CEZA, 1 EKİM Cumartesi, Ana Tiyatro

Türkiye rap sahnesinin popüler ismi Ceza, ilk solo albümü Med-Cezir’den bu yana Sezen Aksu, Mercan Dede, Tech N9ne ve Killa Hakan gibi isimlerle yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiriyor. Son albümü Suspus’la rap müziğin gücüne güç katıyor.

The Ringo Jets, 30 EYLÜL Cuma, Studio

Gent’te Glimps, Barselona’da Primavera, Viyana’da Waves ve Rennes’de Les Rencontres Trans Musicales gibi festivallerde sahne aldıktan sonra kendi adını taşıyan ilk albümünü 2014’te çıkaran The Ringo Jets, müziğiyle sınırları çoktan aştı. Şimdilerde ise Evil Eye ve Quatre EP’lerinin ardından, yeni bir albüme hazırlanıyor.

IN HOODIES, 30 EYLÜL Cuma, Studio

Murat Kılıkçıer öncülüğündeki In Hoodies, bu yıl yayınladığı A Lunar Manouvre isimli ilk albümüyle dikkat çekiyor. The Rolling Stones ve U2 gibi gruplarla da çalışan, The Verve albümü Urban Hymns ile “En İyi Prodüktör” ödülü kazanan Chris Potter ‘ın prodüktörlüğünde hazırlanan albüm, keşfedilmesi gerekenler arasında.

BABA ZULA, 1 EKİM Cumartesi, Studio

Türk Halk Müziği’ne yepyeni bir soluk getiren Baba Zula, halk müziğinin temel ayak ve usüllerinden yola çıkarak kendi melodi, ritim ve sözleri ile saykodelik bir atmosfer yaratıyor. Japonya’dan Paris’e uzanan izleyici kitlesiyle gerçek bir dünya müziği yaratan grup, “uzay yolu oryantal müziği’ olarak tanımladığı müziği ve kendine has performansıyla dikkat çekiyor.

GAYE SU AKYOL, 1 EKİM Cumartesi, Studio

Türk sanat müziğine kattığı modern yorumla dikkatleri üzerine çeken Gaye Su Akyol, İlk solo albümü Develerle Yaşıyorum’un rüzgarını geride bırakarak, yeni albümü Hologram İmparatorluğu için geri sayıma başladı.

Author: Defne Çağlar

RELATED POSTS