All Woman Project

FashionOctober 4, 2016
All Woman Project

A BODY DIVERSITY REVOLUTION

Moda dünyasının keskin sınırlarının farkında mısınız? Bir düşünün, ne kadar sıklıkta farklı ölçülerde, yaşta ya da renkte bir model görüyorsunuz? Cevabı hepimiz biliyoruz: moda endüstrisi o kadar adaletli değil. Charli Howard’ın bir önceki bağlı olduğu modellik ajansına yazdığı mektup da bu endüstrinin dengesizliğini bir kez daha ortaya koydu. Moda dünyasının olanaksız standartları ile ilgili sessizliğini bozup New York’a taşınarak, Clementine Desseaux (pozitif vücut imajı veren bir blogger) ile bu çevrenin güzellik standartlarını ve anlayışını alt üst etmek için “All Women Project”i kurdu. Artık modada çeşitliliği teşvik etme zamanı.

Bir model olarak çalışırken kendine güven ve güzellik anahtar kelimeler olabilir. “Vücudunu sevmeye başladığın zaman, güzelliğin ve kendine güvenin öne çıkarak parlıyor.” diyor Howard ve Desseaux. Onlar kendi vücutlarını sevmeyi öğrendiler. “Estetik olarak mükemmel gözükmek ile ilgili kendine baskı yapmayı bıraktığın zaman vücudunu daha kuvvetli ve güçlü bir şey olarak görmeye başlıyorsun.”

“Hepimizin vücudunda kusurlu olan bölümler var ve bizi gerçek yapan da bu.”

Howard ve Desseaux ekliyor, “Tüm vücut ölçüleri ve renkleri modada ve medyada temsil edilmeyi hak ediyor.” Buna bağlı olarak da All Woman Project’i tanımlıyorlar: “Tüketici olarak modada yansıtılmanın hakkınız olduğunu düşünüyoruz. Bunu görebildiğiniz resimler yaratmak istedik, bu bir modelin sizin kişiliğinizi, vücut yapınızı ya da renginizi temsil etmesiyle olabilir. Daha çok kadını temsil edebilmek için ileride buna benzer daha çok iş yapmayı planlıyoruz.”

Moda endüstrisinin gerçekçi olmayan beklentilerinden kurtulmak için All Woman Project, kendi kampanyaları olan #IamAllWOman’ı başlattı. Bu kampanya Charli Howard, Clementine Desseaux, Leaf, Victoria Brito, Denise Bidot, Kamie Crawford, Iskra Lawrence, Barbie Ferriera, Elliott Sailors ve Shivani Persad gibi birçok model tarafından yürütülüyor. Hepsinin seçilme sebebi vücut imajı ile ilgili duruşları ve photoshop kullanmadan fotoğraflanmayı kabul etmelerinde dolayı. “Bunun bir parçası olmak için modadaki çeşitlilikle ilgili sesini duyuran model arkaslarımızı aradık. Güzelliklerinin yanı sıra, hepsinin bir sesi ve fikri de vardı. Bize göre güzellik odur.”

Kampanya gerçekliğe vurgu yapıyor. “Kızların ‘kusur’larının kusur olmadığını anlamalarını istiyoruz. Kadınlar birbirlerine tahmin ettiklerinden daha benzer. Hepimizin vücudunda kusurlu olan bölümler var ve bizi gerçek yapan da bu.” diyor Howard ve Desseaux. Moda endüstrisine “eşitlik” getirecek kadar cesaretliler, bunu da güzellik anlayışını değiştirecek ve değerini anlayacak kadar açık fikirliliğe sahip olan insanları bularak yapıyorlar.

Howard ve Dessaux için kadın olmak “Kibar, güçlü, şehvetli, feminen ve kuvvetli” olmak demek. “Ne istersek yapabiliriz!” diyorlar. Biz de onlara sesli bir şekilde “Suphesiz!” diyerek katılıp, başka kadınların da öyle davranabilmelerini umuyoruz.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS