All Around in Berlin: A Fashion Week Recap

FashionJuly 27, 2023
All Around in Berlin: A Fashion Week Recap

Berlin. Şehrin enerjisi, kültürü ve ruhu ilginç yapısıyla alışık olmadığımız bir evrene ait. Moda dünyasının alternatif moda trendlerinin öncüsü olan bu şehir, geçtiğimiz hafta Berlin Moda Haftası’na ev sahipliği yaparken Spring 2024 koleksiyonlarındaki favori detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Bir şehir düşünün ki kültürü ve kozmopolitan yapısı ne görmeye alışık olduğumuz New York’a, ne Milan’a ne de Paris’e benzesin. Alternatif moda trendlerinin sesi, açık görüşlü duruşu, özgürlük ve bireysellik Berlin sokaklarından ve zengin geçmişinden doğarken Berlin Moda Haftası’nda genç moda yüzlerinin ışıkları tüm şehri sarmalıyor. Genç Moda markası SF1OG’dan, Çin ve Avrupa esintilere sahip olan William Fan’e kadar zamansız, asi ve kendine has tavırlar arasından öne çıkan Berlinli görünümlere kendinizi bırakın.

Bobkova

Mekan ve zaman fark etmeksizin zamansızlık üzerine tasarımlarını gerçekleştiren Ukrayna çıkışlı Bobkova Spring 2024 koleksiyonunu Berlin’in parçalı bulutlu havasında sunarken bahçecilik ilham kaynağı oluyor. Savaşa rağmen hala üretiminiz Kiev’de yaptıran Ukraynalı tasarımcı hala umudun var olduğuna ve var olmaya da devam edeceğine işaret ediyor. Çiçek desenleri uçuşan saten kumaşlarla buluşurken muted tonlar ve siyahlarla romantik bir bahçede zamansızlığa doğru bir yolculuğa çıkıyor Bobkova.

SF1OG

Cinsiyetsiz, sıra dışı ve deneysel tasarım diline sahip olan Berlinli SF1OG, Spring 2024 koleksiyonunda yeniden kendilerine has duruşlarını Berlin’de sergilediler. Atçılıktan ilham alan Rosa Marga Dahl’in tasarımı ile hayata geçen silüetler atçılık ilhamıyla tasarlanan klasik formlarından ziyade yeni bir bakış açısına sahip. Çamurlu botlar ve deri at kırbaçları dantellerle bir araya gelerek zaman zaman romantikleşiyor. Geçmiş ve sürdürülebilirlikten doğan bu koleksiyonda kusurlar mükemmelliğe erişiyor. 

William Fan

Hem Çinli hem de Avrupalı esintilerini Berlin Moda Haftasına getiren William Fan zamansız duruşunu cinsiyetsiz dokunuşlarla harmanlayarak Spring 2024 koleksiyonunu sundu. Kokteyl kıyafetlerinden gündüz kahve içerken giyebileceğiniz günlük kıyafetlere kadar geniş yelpazedeki tasarımlarını Pride bayrağının bir parçası haline getiriyor ve en sonunda da zariflikle buluştu.

Namilia

İronik, tahrik edici ve eğlenceli. Berlin Moda Haftası’nda Namilia bu üç kelimeyle defilede vücut buldu. “In Loving Memory of My Sugar Daddy” adına sahip Spring 2024 koleksiyonu tüm seks işçileri üzerinden gerçekleştirilen seksizimin bir eleştirisini yaparken; lüks çantaları silüetlerin bir parçası haline geliyor. Zira, lüks çantalar zenginliğin bir sembolü olarak kullanıldığından bu tahrik edici ve cesaret gerektiren tasarımlar sadece Berlin’de değil tüm sosyal medyada da yankılanmasının da sebebi oldu. 

Odeeh

2008 yılında Otto Drögsler ve Jörg Ehrlich birlikteliğinden ortaya çıkan Odeeh Spring 2024 koleksiyonlarını Berlin Moda Haftası’nda sunarken renklerle geleceğe bir adım atıyor. Koleksiyonların adı “The Next Chapter” olarak belirlenirken floral desenlerle renkler ve payetli etekler buluşuyor ve tamamen beyaz silüetlerde yeni kesim ve dikim yöntemleri deneyerek gerçekten de gelecek sezona doğru ilerliyorlar. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS