“Açik Havada Başka Sinema” In Bomontiada

NewsJune 17, 2016
“Açik Havada Başka Sinema” In Bomontiada

İstanbul’un tarihi semti Bomonti’nin yeniden yükselişe geçtiği günümüzde, Tarihi Bira Fabrikası’nın bu seferki sakini Başka Sinema olacak. Yaz boyunca “Açık Havada Başka Sinema” film gösterimleri ücretsiz olarak Bomontiada’da gerçekleşecek. Yazın son derece bunaltıcı gunleri start verme eşiğindeyken nefes alabileceğiniz açık hava gösterimleri, bu yazın kurtarıcısı olacak. Film gösterimleri, 22 Haziran akşamı saat 21.30’da Dünyada 20.000 Gün (20.000 Days on Earth) ile başlıyor.

Film, tarihin en ilginç sanatçılarından kültür ikonu Nick Cave’in senarist, besteci, şarkıcı ve söz yazarı olarak geçirdiği yaşamındaki 20.000 günü anlatıyor. Iain Forsyth, Jane Pollard ikilisinin 2014 yapımı ilk uzun metrajlı filmi Nick Cave’in bestelerinin nasıl canlı bir şova dönüştürdüğünü anlatırken Kylie Minogue, Warren Ellis ve Ray Winstone gibi isimlerle yaşadığı anılara da yer veriyor.

Gösterimler 29 Haziran akşamı 21.30’da 2014 yapımı Onur (Pride) ile devam ediyor. Film 1984 İngiltere’sinde, Margaret Thatcher’ın muhafazakâr politikalarının etkisini ele alıyor. Film, lezbiyen ve gey aktivistlerin, bu politik ortamda en az onlar kadar ezilen maden işçileri ile güçlerini birleştirerek, politik engel ve ön yargıları aşmalarının gerçek ve hikâyesini anlatıyor.

Bomontiada’da “yetiştirme” teması etrafında düzenlenen bu kamuya açık yaz programı, farklı disiplin, platform ve insanları bir araya getirecek. Yaz boyu gerçekleştirilecek atölyeler, canlı performanslar, gösterimler ve panayırlar aracılığıyla, bomontiada avlusu şehirlilerin yoğun kullanımına sunulacak.

Author: Ece Tucaltan

RELATED POSTS