A True Life: Ola Kawalko & Adrián Martínez Marí

FashionJuly 5, 2019
A True Life: Ola Kawalko & Adrián Martínez Marí

Moda endüstrisi etik ve sürdürülebilir olana doğru kararlı bir şekilde yönelirken, yeni bir tasarımcı belki de artizan nesli işaret ediyor… Antwerp merkezli bir kadın giyim markası olan Accidente Con Flores, onaylanması ve saygı duyulması gereken içgüdüsel ilhamın anlamını gösteriyor. Çağdaş kültür içerisinde saygı duyulan ve önemli olan şeylere odaklanan çok az sayıda figür var… Ola ve Ari bizim neslimizin kurtarıcılarından. Markaları Accidente Con Flores, kural tanımaz tutumu ile dikkatimizi çekiyor. Trendlere uymamayı ve mevsime özel koleksiyonlar üretmek için acele etmemeyi tercih ediyorlar. Bunun yerine, sürdürülebilir parçalarının hepsini kendi atölyelerinde organik kumaşlar kullanarak tasarlıyor, kesiyor, dikiyor ve serigrafi baskıları için toksik olmayan mürekkepler kullanıyorlar… İçinde yaşadığımız dünyayı daha iyi bir hale getirmek için adım atıyorlar…… İkili, olağanüstü dünyaları hakkında benzeri görülmemiş bir kavram sunan markaları ile sektördeki yeni bağımsızlıklarını kutluyor. Şimdi onların vizyonunun, ilham verici hikayesinin tadını çıkarmanızın zamanı geldi.

Sizin hikayeniz nedir?

Ola ile 5 yıl önce, Belçika’nın Antwerp şehrinde, o Belçika Kraliyet Sanat Akademisi’ndeki Moda Bölümü’ndeki mezuniyet koleksiyonu için baskılar oluşturmak üzere bir sanatçı ararken tanıştık. Kısa süre sonra bir ilişkiye başladık ama aynı zamanda günlük işlerimiz ve kişisel kariyerlerimize ek olarak profesyonal anlamda beraber çalışmaya iki yıldan fazla bir süre devam ettik. Her zaman birlikte çalışmak ve kendi çokdisiplinli stüdyomuzu kurmak istiyorduk. Eski tecrübelerimize istinaden, Accidente Con Flores kıyafet tasarımı ile başladı fakat başından beri bu markayı daha geniş kapsamlı ele aldık. Ibiza’ya taşındıktan kısa bir süre sonra yerel esnaflarla işbirliği yapmaya başladık ve ilk seramik koleksiyonumuzu yarattık. Her zaman tasarımlarımız aracılığıyla insanlarla bağlantı kurabileceğimiz bir alan yaratmak ve yoga, sağlıklı beslenme ve farkındalık gibi diğer tutkularımızla yerel topluma hizmet etmek istedik. Yaratıcı ve arkadaş canlısı toplumun bugünlerde çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Sanatın sizin için en önemli yönü nedir?

Özgürlük, yaratıcılık ve bağ kurmak.

Çalışmalarınız planlı mı yoksa spontane mi?

Kesinlikle spontane. Çalışmalarımız hayatımızı yansıtıyor, içgüdüsel ve duygusal.

Hafta içinde dinlenmeye vakit ayırabiliyor musunuz?
Boş zamanlarınızı nasıl geçiriyorsunuz ve bu zamanı işinizden nasıl ayırıyorsunuz?


Mallorca adında çok güzel bir adada yaşadığımız için şanslıyız. Atölyemiz dağlarla ve yeşilliklerle çevrili küçük bir kasabada. Dinlenmeye vakit ayırabildiğimiz zamanlarda genellikle yürüyüşe çıkıyoruz, tabii zaman zaman plajlara ve sergilere gittiğimiz de oluyor. Küçük bir ekibi olan genç bir markayız ve her şeyi kendimiz idare etmek zorundayız. Bu yüzden yapılacaklar listemiz hiç bitmeyecek bir hikaye gibi ve iyi bir iş-özel hayat dengesi kurmak zor olabiliyor. Ama üzerinde çalışıyoruz.

Sürdürülebilir parçalarınızın hepsini kendi atölyenizde GOTS sertifikalı organik kumaşlar ve serigrafi baskılarınız için toksik olmayan mürekkepler kullanarak tasarlıyor, kesiyor ve dikiyorsunuz. Şu zamanda sürdürülebilir olmak sizce neden bu kadar önemli?

Accidente’nin süregelen bir süreç olmasını istiyoruz. Bunu bir bütün olan, zamansız ve sürekli büyüyen bir koleksiyon olarak düşünebilirsiniz. Her bir parçayı, anlamı dışarıdan gelen trendlere bağlı olmayan bağımsız bir varlık olarak ayrı ayrı üretiyoruz. Dünyanın en büyük ikinci çevre kirleticilerinden olan moda endüstrisinin çevreye verdiği etkilerin ve bunların sonuçlarının farkındayız. Daha iyi bir alternatif sunabileceğimize ve bu endüstriyi beraber değiştirebileceğimize inanıyoruz. Bahaneler için zamanımız yok, herkes gezegenimiz için sorumluluk almak zorunda.

Tüm projelerinizde el ele çalışıyorsunuz, ortak bir şey için sürekli beraber çalışmak sizin için nasıl işliyor?


Hem hayatta hem de işte partner olmak genelde zor bir şey, ama bir yandan da beraber çalışmak bizi mutlu ediyor ve çok tatmin oluyoruz. Aynı zamanda, yeteneklerimizi birleştirdiğimizde sonucun daha iyi, daha güçlü ve daha tamamlanmış olduğunu farkettik. Görev paylaşımı yapmayı öğrendik ve şimdi atölyedeki görevlerimiz açısından çok netiz. Ola kıyafet koleksiyonumuz
için tasarım grubundan sorumluyken, Adri seramik parçalarını tasarlayan artizanlardan sorumlu. Tabi ki, tüm projeleri ve fikirleri beraber tartışıyoruz. Her gün birbirimize danşıyoruz ama aynı zamanda yaratıcı olmak için gerekli alan ayırıyoruz birbirimize.

Yaratıcı merkezinizin ilham kaynağı haxkkında bize birkaç ipucu verebilir misiniz?

Şu anda Mallorca’nın geleneksel sanat tekniklerini keşfediyoruz.

Accidente Con Flores evreninin içine kendi stilinizi nasıl entegre ediyorsunuz?


Yaptığımız her şey, sevdiğimiz şeylerin, kişisel zevkimizin ve tecrübelerimizin bir sonucu.

Sabah rutininiz nedir?

Limonlu ılık su, meditasyon ve kundalini yogası. Ofis terasımızda kavaltı etmek ve cortado içmek. Günün planını yapmak.

Bir kahve?

Sabah içilen İspanyol cortadosu.

Bir Kitap?

Ola şuan Chogyam Trungpa’dan True Perception; The Path of Dharma Art okuyor. Adri ise Tom Sharpe’ın serisini okuyor.

Bir renk?

Hepsi.

Bir yaz kaçamağı sizin için nedir?

Denize manzarası olan sessiz bir yerde kitaplarla geçirilen tembel bir gün.

Fotoğraf / Photography by VALENTINA RICCARDI
Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS