75. Cannes Film Festivali’ne Bir Kala

NewsApril 21, 2022
75. Cannes Film Festivali’ne Bir Kala

Geçen yılki sağlık kısıtlamalarının ardından festival, her zamanki görkemine bu yıl kavuşuyor. 75. Cannes Film Festivali’ne bir aydan az kalmışken ve program da açıklanmışken Fransız Rivierası’nın göz bebeğine göz atmanın tam sırası. 

Bu sene 17 Mayıs’ta başlayacak festival için açıklanan programda 47 film bizlerle olacak. Drive My Car ve Parasite gibi hit filmlerin ardından, festivalin profili muhtemelen yıllardır en yükseğinde. Filmlerin içeriğine girmeden önce bir ilkle başlayalım. Uluslararası Film Festivali Fransız Derneği Yönetim Kurulu oylaması sonucu Iris Knobloch, Cannes Film Festivali’nin üç senelik başkanı seçilerek bu pozisyonu elde eden ilk kadın oldu. WarnerMedia France’ın daha önce başkanı olan Alman hukukçu, gezegendeki en büyük film etkinliğinin başına atanan ilk kadın olmak üzere.

Geçtiğimiz günlerde hepimizin sosyal medyasına düşen ve sıcak bir gülümseme bırakan festivalin bu seneki afişi hiç şüphesiz konuşulması gerekenlerden. Kült film Truman Show’a gönderme yapan afişiyle Cannes’ın yorumuna göre Truman sahtelikten kaçıp da basamaklardan yukarı doğru çıkarken; festival de o ünlü basamakları tırmanan kırmızı halısıyla izleyicileri sinema salonuna, sanatçıların gerçeğini görmeye davet ediyor.

https://www.instagram.com/p/Ccip7I5LN6P/

Geçen sene Spike Lee’nin ödülü yanlış zamanda açıklaması, Julia Ducournau’nun Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü iki kez kazanan tek kadın olması, Sharon Stone’un göz yaşları derken geçen sene hatrı sayılır bir ödül törenine şahitlik ettik. Bu sene geçen seneyi devirebilir mi bilinmez ama Tom Cruise, onu meşhur eden 30 küsür senelik filminin devamı Top Gun: Maverick’i ön izlemede ve yarışma dışı olarak sunacak. Baz Luhrmann’ın Elvis’i, Joseph Kosinski’nin Top Gun: Maverick’i ve George Miller’ın fantastik romantizm Three Thousand Years of Longing gibi büyük kitleleri bünyesine çeken filmler yarışma dışı kalacak. Dünya çapında tanınan yıldızlara yer vermesiyle reklam getirecekler. Bu yılki Cannes filmlerinin çoğunda, göz bebeklerin onlara doğru yönlendirmeye yardımcı olacak dev yıldızlar var. Anne Hathaway, Anthony Hopkins ve Jeremy Strong, Armageddon Time’da yer alırken Üç Bin Yıllık Hasret filminde Tilda Swinton ve Idris Elba başrolde. Michelle Williams, Hong Chau ve André ise 3000 ile birlikte Reichardt’ın filminin başrolünde.

Her sene Nuri Bilge Ceylan filmlerinin Fransız Rivierası’nda gösterime girmesiyle göğsümüz kabarsa da bu sene bir başka yönetmen ilgiyi üzerine topluyor: Emin Alper. Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’u başrolde gördüğümüz film, politik ve psikolojik gerilim türlerinin unsurlarını taşıyor. Michel Hazanavicius’un Comme Z filmiyle açılışını yapacak festivalin ana yarışma bölümünde Altın Palmiye için 18 film yarışacak. David Cronenberg, Kelly Reichardt, Claire Denis, Dardenne Kardeşler, Cristian Mungiu, Ruben Östlund, Hirokazu Koreeda ve Park Chan-wook gibi önemli yönetmenler yeni filmleriyle seçkide yer bulurken 75. Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilen filmlerin tamamını incelemek isteyenler Cannes’ın internet sayfasına göz atabilir. 

Yılın en görkemli film buluşması aynı zamanda uluslararası sinemanın uçabileceği en prestijli yer. Film gösterimlerinin yanı sıra kırmızı halısı için de festivali dört gözle bekliyoruz. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS