5 Kelime ile Issey Miyake

FashionAugust 10, 2022
5 Kelime ile Issey Miyake

Sanat, tasarım ve modanın ortak noktada buluştuğu koleksiyonları ile trendlere değil yaratımın ta kendisine odaklanan Issey Miyake; 84 yaşında aramızdan ayrıldı. Yeni teknolojileri geleneksel el işçiliği ile birleştiren ikonik tasarımları ile tanıdığımız tasarımcının kariyerini 5 kelime ile hatırlıyoruz.

Anti-Trend

Modanın hızlı tüketildiği ve yeninin yeni kalmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Aldığımız parçaları bazen bir sonraki sezona bile taşımakta zorlanırken, Issey Miyake müdavimlerini markaya bağlayan noktayı tasarımların zamansızlığı oluşturuyor. Anti-trend duruşunu koruyan Miyake tasarımları modadan öte kıyafet yaratmak vizyonu ile hayat bulurken, moda endüstrisinin hızlı temposunu eleştiren bir duruş sergiliyor. Uzun ömürlülüğe sadece kaliteli üreterek değil, aynı zamanda zamansızlığı da yakalayarak ulaşılabileceğini savunan Issey Miyake, 1983 yılında Village Voice ile yaptığı röportajda şöyle diyor “Müşterilerimin benim 10 sene önce tasarladığım bir parçayı bu sezonun pantolonu ile giymesini isterim.”

Parfüm

Issey Miyake moda evi kıyafet tasarımının yanı sıra saat, çanta ve özellikle parfümleri ile de adını duyuran bir marka. Tıpkı tasarımlarında olduğu gibi parfümlerinde de farkındalığı yüksek, zarifliği ve doğanın formları ile birlikte notlarını da öne çıkaran kokular yaratan Miyake parfümleri, markanın başlı başına uzmanlık alanlarından birini oluşturuyor. L’eau d’Issey isimli parfüm ise 1992’de satışa sunulduğunda 14 saniyede bir satıldığı efsanesi ile hala konuşulmakta.

High- Tech

Moda endüstrisinin zanaat ve el işçiliği ile yürüdüğü kadar, yenilikçi olması da büyük önem taşıyor. Bu yenilik ise sadece tasarım olarak farklılaşmayı değil aynı zamanda üretim tekniklerinde de yeni bir bakış açısı izlemeyi gerekli kılıyor. Pratikliğin rahatlık ve şıklık ile buluştuğu Miyake tasarımları ise estetiğe hitap etmesinin yanında vizyoner bir bakış açısına da sahip. Bao Bao adını verdikleri çantaları ile hem göze hitap ederken hem de mühendis bakış açısı ile tasarlanan ergonomik ve alternatif parçalar, Issey Miyake markasının DNA’sını oluşturuyor.

Plise

High-Tech tasarımlardan bahsetmişken kumaşta kıvrım yaratmak için yeni bir yol geliştiren ve sıcak baskı ile arasına ince bir kağıt konulan kumaşı baskılayarak plise elde eden Miyake, bu pliselerin bozulmadığını ve kırışık görünüm oluşturmadığını da fark ederek tasarım imzasını da oluşturmuş oluyor. Pleats, Plise adını verdiği koleksiyonu ile de bu algıyı güçlendiren Miyake’nin popülaritesi de bu inovasyonu ile hayata geçirdiği tasarımları sonucunda daha da artıyor.

Steve Jobs

Steve Jobs’un daimi olarak giydiği ve bir nevi üniforması olarak da bildiğimiz siyah boğazlı kazağı artık popüler kültürde bir ikon. Peki bu kazağın tasarımcısının Issey Miyake olduğunu biliyor muydunuz? Bu tasarımın özel olarak Miyake’ye yaptırılırken toplam 100 adet üretildiği ve tanesinin $175 olduğu da söylentiler arasında.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS