2 5 2 6 by Ying Gao

FashionJanuary 18, 2023
2 5 2 6 by Ying Gao

Her geçtiğimiz gün moda ve teknoloji birbirini daha çok benimsiyor ve birlikteliklerinden şaşırtıcı, gözleri tatmin eden tasarımlarla karşılaşıyoruz. Ying Gao, moda ile teknolojinin bulunduğu tam bu noktada, yenilikçi tasarım fikirleriyle dikkat çekiyor.

Çinli-Kanadalı bir moda tasarımcısı ve sanatçısı olan Ying Gao, kıyafet tasarımlarında teknoloji ve malzemelerin öncü bir kullanımı ile adını duyuruyor.

Gao, genellikle insan deneyimi ve doğa ile teknolojinin kesişimi ile ilgili temalar üzerine çalışmalarını yaparken, çalışmalarını dünyanın dört bir yanındaki galerilerde ve müzelerde sergiledi ve moda endüstrisindeki katkılarından dolayı çok sayıda ödül aldı.

Fikir aşamasından tasarı aşamasına kadar geçen saatlerine hitaben 2 5 2 6 adlı tasarımında, organze, cam, silikon ve elektronik cihazlar kullanılmıştır. Robotik kumaşlar sayesinde sanal bir görsel etki yaratan giysiler, NFT ve dijital modaya bir atıfta bulunuyor. Duyusal teknolojiler sayesinde Gao’nun tasarladığı polimorfik iki kıyafetin hem giyenler için hem de kıyafeti görenler için daha şiirsel ve daha etkileşimli olmasını hedefliyor. Sanal bir giysinin hareketlerini taklit ederek, kıyafetin gerçeküstü bir dalgalanması sırasında, hacim ve şeffaflıkla bu illüzyona ulaşır. İlhamını sosyal ve kentsel çevrenin dönüşümünden alan Gao, çalışmasında, yaşadığımız gezegenin derin değişimini ifade ediyor ve teknolojik deneyleri de aşan radikal bir eleştiri getiriyor.

Metaverse dünyası geliştikçe, dijital modayı işaret eden tasarımların gelişmesi kaçınılmaz duruyor. Bu sebeple, Ying Gao’nun sanal görünümlü gerçek robotik kıyafetleri, moda ve teknolojinin birleştiği bir geleceğin önemli izlerini taşıyor.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS