Zeki Müren De Bizi Duyacak Mı?

Arts & CultureNovember 9, 2021
Zeki Müren De Bizi Duyacak Mı?

Herkesin bir şekilde bağ kurduğu, şarkılarına eşlik etmekten geri duramadığı, kıyafetlerine hayran hayran daldığı, nezaket dolu sesini nerede duysa tanıdığı çok az insan var. İşte o insanlardan biri İzmir’e saygısıyla gelen, Sanat Güneşi Zeki Müren. Peki ya birkaç tuşlama sonrası size “Alo” dese?

Zeki Müren, herkes için yeri çok ayrı olan, birilerinin gözlerinin gecelere doğmasına vesile olmuş unutulmaz bir sanatçı. Karşımıza alıp uzun uzun dertleşmek, onun tarafından teselli edilmek ve benzersiz sesinden belki birkaç parça bir şeyler dinleyebilmek hepimizin hayali. İşte bu hayalle yola çıkan bir proje var ki, Zeki Müren’e bir adım daha yaklaşıyor ve karşısına geçemesek de dertleşmenin yolunu bir “Alo”suyla yaratıyoruz.

Belgesel yönetmeni Beyza Boyacıoğlu’nun projesi Zeki Müren Hattı, 2015 senesinde basit bir telesekreter hattı olarak başlıyor. Her kesimden ve yaştan insanın Zeki Müren’e dair anılarını ve fikirlerini toplamak ve bunlardan bir belgesel üretmek amacıyla hat kullanıma açılıyor. Ve olanlar oluyor. Sanat Güneşi’nin sevenleriyle kurduğu samimi ilişkiyi hatırlatan ve 1990’ların 900lü hat furyasına referans ile oluşan bu katılımcı proje, kısa sürede viral bir fenomen oluyor. Telefon hattının aktif olduğu birkaç aylık süre içerisinde, Zeki Müren Hattı’na, Müren’e ve onun zamanının Türkiye’sine duyulan nostaljiyle bezeli yüzlerce mesaj, hattı dolduruyor. Bu mesajlardan oluşan seçki, görseller ve anekdotların birleşimiyle de Zeki Müren’e dair interaktif bir web belgeseli çıkıyor.

Bu benzersiz proje, yönetmenleri Beyza Boyacıoğlu ve Jeff Soyk’un emekleriyle ilmek ilmek işleniyor, ilerletiliyor. Prodüksiyonu neredeyse bitmek üzere. Projenin önündeyse bazı sıkıntılar yok değil. Bunlar Müren’in 3 yıllık telif hakkı masrafları, web sitesinin 3 yıllık ücreti ve tabi sürece eşlik eden hukuki harcamalar. Proje Kickstarter’ın Projects We Love listesine seçildi ve şu anda %60’ın üzerinde fonlandı bile. Ülkemizin değerlerinden biri olan Zeki Müren için yapılan bu işe destek vermek isteyenlerle bu kalan yüzdeyi çok rahat tamamlayabileceğimize inanıyoruz. Bunun içinse projenin Kickstarter hesabına hepinizi bekliyoruz.

“Alo, buyurun?”

Author: Öykü Bilgin

RELATED POSTS