Yeni Yıl Ruhunu Canlandıran 5 Film

Arts & CultureDecember 26, 2021
Yeni Yıl Ruhunu Canlandıran 5 Film

2022’ye sayılı günler kalmışken patlamış mısır, sıcak çikolata ve bir yılbaşı filminden iyi bir şey düşünemiyoruz. Belki bir de yeni yıl kazağı ve ekoseler eklenebilir… Yeni yıl neredeyse geldi! Biliyoruz ki, kaç yaşında olursanız olun veya adresiniz neresi olursa olsun, yapılan bu ritüellerle yeni yılın sihri asla kaybolmuyor. 2022’ye yeni yıl ruhunu canlandıran bir filmle girmek için işte birkaç önerimiz…

Love Actually

Beş kelime: To me, you are perfect. Filmin ilerleyen sahnelerinde anlam kazanan bu beş kelime, yeni yıl ruhunu aşkla yakalayanlar için ideal bir film sunuyor. Bir yılbaşı klasiği olan Love Actually, aşkın iniş çıkışlarını keşfeden dokuz hikayeden oluşuyor. Dokuz iç içe geçmiş hikaye, hepimizi birbirine bağlayan tek duygunun karmaşıklığını inceliyor: aşk. Karakterler arasında, genç bir çalışana (Martine McCutcheon) aşık olan yeni seçilmiş yakışıklı İngiltere Başbakanı David (Hugh Grant), akıl hastası kardeşine olan bağlılığı aşk hayatını zorlaştıran bir grafik tasarımcı Sarah (Laura Linney) ve çekici yeni sekreteri tarafından baştan çıkarılan evli bir adam olan Harry (Alan Rickman) var. Yılbaşı film listelerinden hiç eksilmeyen film için Hugh Grant, Colin Firth, Kiera Knightley ve Emma Thompson ile 2000’lerin İngiliz romantik komedi türüne kocaman bir tik atıyoruz.  

Elf

“SANTA! Oh my God! Santa, here?! I know him! I know him!” alıntısıyla yılbaşı döneminin meme postlarında rastlayabileceğimiz Elf filmi, Kuzey Kutbu’nda bir elf olarak yetiştirilen ve öz babasını bulmak için yolculuğa çıkan Buddy’i anlatıyor. Will Ferrell’in aşırı büyümüş çocuk karakteri, bu arayış boyunca yeni yıl neşesini bir grup New York’luya yayıyor. Noel Baba’nın elfleri tarafından yetiştirilen bir insan hakkında bu komik ama yürek ısıtan film, 20 yıldan daha kısa bir süre önce vizyona giren bir tatil klasiği haline geldi. Neşeli, iyi huylu bir aile komedisi izlemek isteyenler, Will Ferrell’in komik ve çekici performansına şans verebilir.

The Polar Express

Tom Hanks’in altı farklı karakteri canlandırması ve yeni yıl ruhunu taşıyan görselleriyle The Polar Express, Back to the Future’ın yönetmeni Robert Zemeckis’in animasyon filmi. Film, 2004 yılında seyirciyi ikiye bölmesine rağmen yılbaşı film listelerinden asla ismi silinmeyen bir yılbaşı klasiği haline geldi. Çocukları Noel Baba ile tanışmaları için Kuzey Kutbu’na götüren büyülü tren The Polar Express ile büyülü bir keşif gezisine çıkan ve yolculuk boyunca cesareti, hayatı ve dostluğu öğrenen bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Filmden yüzünüzde bir gülümseme ile ayrılmanızı sağlayan, yeni yıl ruhunu canlı tutmayı garanti eden bir film.

The Family Stone

Evin en büyük oğlu Everett, kız arkadaşı Meredith’i ailesiyle tanıştırmak ve annesinin doğru sezdiği gibi, büyükannesinin yadigar alyansını isteyerek evlenme teklif edebilmek için eve getirir. Evin eğlenceyi seven fularlı hippisi Ben, hamile Susannah ve evin küçüğü Amy ise anında Meredith’ten hoşlanmaz. Bohem bir aile olan Stone’lar için evde topuklu ayakkabı giyen bir kapitalist olan Meredith, fazla New York’ludur. Meredith ile geçirdikleri Christmas tatili boyunca aralarına kabul etmekle ilgili kararsızlıklar yaşarlar. Sinopsis yeterince davetkar değilse bir de desenli duvar kağıtları, her yeri saran yastıkları, dolu dolu çekmeceleri, fotoğraf çerçeveleriyle dolu kitaplıkları, sürekli hareketli mutfağı ve karın getirdiği soğuğu kıran sıcacık şöminesiyle hayal edin. Her şeyiyle içinde yaşanılası sıcak bu ev, izlerken karlı bir günde yorgan altındaymışsınız hissi veriyor. Diane Keaton, Sarah Jessica Parker ve Rachel McAdams ise cabası!

Home Alone (1-2)

Bu filmi izlemeyen 3 kişi kaldıysa, o 3 kişi çok şanslı olmalı. Çünkü yılbaşı klasiklerinden defalarca kez izlenen başka kaç film var öngörmek zor. Dahası, insanın kendini yaşlı hissetmesini sağlamak için başrol karakteri Macaulay Culkin’in şu an 41 yaşında olduğunu bilmek yetiyor. Tabii bu Home Alone izlerken kendini hep küçük hissetmek için bir yeni yıl sihri olarak da yorumlanabilir. ​​Biz küçükken, yılbaşında ebeveynlerimiz tarafından evde bırakılma ya da bir otel odasında tek başına mahsur kalma düşüncesi akla gelebilecek en korkunç, en üzücü şey gibi görünürdü. Bu filmle birlikte ise -beceriksiz hırsızlar hariç- rüya gibi bir yılbaşı deneyimi gibi görünmeye devam ediyor. 

Bonus : The Snowman

Bu yeni yıl favorisi kesinlikle büyülü ve inanılmaz derecede hareketli. Raymond Briggs’in çok sevilen kitabından uyarlanan film, bir kış günü arka bahçesine kardan adam yapan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. O gece kardan adam canlanır ve çocuğu, Noel Baba ile tanıştıkları Kuzey Kutbu’na kadar uzanan muhteşem bir maceraya çıkarır. Oscar’a aday gösterilen kısa film, sadece yarım saat olmasıyla da küçükler için harika bir uyku öncesi ziyafeti sunuyor.

Author: Öykü Bilgin

RELATED POSTS