Yasemin Dizdar, Stylist

PeopleFebruary 1, 2017
Yasemin Dizdar, Stylist

Styling yaparken ticari kaygı işini ne kadar etkiliyor?

Kreatif çalışan herkes gibi bir fikrim, bir tarzım var. Algılarım daima açık, sürekli gelişiyorum, değişiyorum. Bazen uyum sağlıyor bazen aykırı kalıyorum. Ama ortaya koyduğum işin bütününde kendimi hissettiriyorum. Ticari kaygılar sanatın her alanında var, ben bu kaygıları işin meydan okuması olarak kabul ediyor more than welcome diyor “More than welcome!” diyorum.

Bir gününü istediğin bir tasarımcı ile geçirecek olsan, kim olurdu?

Dries Van Noten. İnsanın içindeki, birbirinden beyazla siyah kadar farklı, gel-gitli ruh halini tasarımlarına taşımayı çok iyi başarıyor. Özellikle desen kullanımından çok etkileniyorum.

Stylistlerin genelde kendi tarzlarında styling yaptıkları yanılgısıyla çok karşılaşıyoruz. Bir çekimin styling sürecinin hazırlanmasının gerçek yüzü nedir?

Bir markanın ya da dergi gibi bir kurumun belli temaları/tarzları nasıl işlemek istediğiyle alakalı bu. Birbirinden oldukça farklı bir sürü kurum var, aynı şekilde birçok stylist de. Beni tercih eden her kimse zaten benim tarzımı bildiği için ve kendisiyle uyuşacağını düşündüğü için bana geliyor. Özellikle freelance çalışıyorsanız işler bu şekilde yürüyor. İş ne olursa olsun öncesinde ekip bir araya geliyor ve proje ona göre şekilleniyor. Elimden geldiğince dilimden anlayacak, kolay anlaştığım, artık dostum dediğim insanlarla çalışmayı tercih ediyorum. Ekip kuvvetli olunca da her zaman orta yol bulunuyor.

Sette dinlemeyi en çok sevdiğin 5 şarkı?

M.I.A. – Paper Planes
Francis and the Lights – The Top
Missy Elliott – Work It
Marian Hill – One Time
Caught A Ghost – No Sugar in My Coffee

Şu an her şey ile style etmek istediğin Sonbahar / Kış koleksiyon parçası?

Coach’un shearling mantosu.

“Styling yapmakta ne zorluk var?” diyenlere vereceğin cevap?

Bir insanın iyi giyinmesi iyi styling yapacağı anlamına gelmiyor. Kim ne derse desin ciddi bir vizyon, birikim ve çaba gerektiren bir iş. Hiç de öyle dışarıdan göründüğü kadar ihtişamlı değil.

İlham aldığın 5 kadın?

Annem, Stevie Nicks, Erin Wasson, Anita Pallenberg , Alison Mosshart

Sabah kalktığında seni o gün için “iyi giyinmeye” iten şey nedir?

Mesleki deformasyondan olsa gerek, alışveriş yapmayı hiç sevmiyorum. Giyinmek bazen sadece zorunluluk olduğu için yaptığım bir şey halini alabiliyor. O yüzden eğlenerek giyinmek her şeyin başında geliyor. Giyinme odama girene kadar kafamda ne dinlemek istediğim oluşuyor, ardından da kıyafetler geliyor. Günün temposunu da göz önüne alarak hazırlanıyorum.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS