Yalnızlıkla Baş Etmenin 101 Yolu: Mert Yazıcıoğlu

UnframedApril 24, 2020
Yalnızlıkla Baş Etmenin 101 Yolu: Mert Yazıcıoğlu

Netflix’in yeni yapımı Aşk 101, lise yıllarındaki tüm gelecek kaygılarımızı gün yüzüne çıkarıyor. Hayallerimize ne kadar yakınız? Ya da bu pandemi günlerini düşününce hayat üzerine o kadar da büyük planlar kurmaya değer mi? Sorulacak çok fazla soru var. Ama en büyük soru işareti şu olmalı; bir daha bu denli pervasız ve mutlu olabilecek miyiz? Yani lise yılları hayatımızın altın çağıymış da biz mi fark edememişiz. Aşk 101’i izlerken hayatı çok sorguladık ama her seferinde yüzümüzde devasal kocaman bir gülümseme kaldı. Diziyi izlerken aklımıza kazınan tüm soruları Mert’e soruyoruz, hayattan ne istediğini bilen tavrı ile bizi korkularımızla yüzleştirse de doğruları bulmamızı sağlıyor. Kendi doğrularınızı bulmanız dileğiyle, siz de bize katılın!

İnsan ne zaman sevmekten korkar?
Sevdiği ve değer verdiği insanlar tarafından incitildiği zaman. Ne zaman birini sevse, ne zaman birine bağlansa ona zarar verecekmiş gibi hisseder. Sonra biri çıkar karşısına ve ona sevmeyi yeniden öğretir. Birden hayata bakışın değişir. Gerçek sevgiyi tattığın zaman artık umutsuzluğa kapılmazsın. Umudumuzu kaybetmeyelim!

ne kadar zor olursa olsun, bazen daha iyi şeyler yapmak için yaptıklarını yıkman gerekebilir.


Yıkmak yapmaktan daha kolay derler, sen ne diyorsun? Korur musun yaptıklarını var gücünle?
Yıkmak her zaman daha kolaydır. Her ne olursa olsun yıllarca üzerine düşünüp, cümleler kurduğun bir düşünceyi bir anlık bir fikir gelip alt üst edebilir. Fakat unutmamalıyız ki ne kadar zor olursa olsun, bazen daha iyi şeyler yapmak için yaptıklarını yıkman gerekebilir. 

Doğru olan insanı nasıl tanımlarsın?
Mutlak doğru diye bir şey yoktur. Doğru değişkendir. Zaman, mekan, konum, kişi, ahlak vs. her zaman kendi doğrularını yaratır. Biz sadece ortak bir payda buluşup onu doğru kabul ederiz.


Hayal kurmaya ve onlar için savaşmaya inanır mısın?

Hayal insanoğlunun yaratılışında var. Ateşin bulunmasından başlayıp bugünkü konuma gelmemizin sebebi insanoğlunun hayal kurmasıdır. Ben de hayal kurmasaydım bugun burada bir röportajı cevaplıyor olmazdım herhalde. Her şey bir hayalle başlayıp hayat karşınıza ne çıkartırsa çıkartsın yılmadan savaşarak verdiğiniz mücadeleler sonucu gerçekleşiyor. Demem o ki; evet, hayal kurup onlar için savaşmaya devam edeceğim.

Aşkı nasıl tanımlarsın?

Aşk da zaafların en kötüsü. Kendine saygını yitirirsin.

Röportaj Duygu Bengi
Fotoğraflar Burcu Karademir

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS