Yalıtılmış Sadelik ve Estetik: Diego Cabezas

Arts & CultureMarch 18, 2018
Yalıtılmış Sadelik ve Estetik: Diego Cabezas

Sıkışık kentler, kalabalık sokaklar ve gürültülü toplu taşıma araçları… Büyük şehirde gözümüzü nereye çevirsek biraz fazlalık biraz karmaşa görüyoruz.

Çoğu zaman bu durumdan hoşlansak da kendi kaçış alanlarımızı oluşturmadan böylesi bir sirkülasyonda yaşamamız pek de mümkün olmuyor. Bu noktada kendimizi her zaman yalın ve yenilikçi sanata yaklaştırıyoruz. Hayatın karmaşası sanatın yalınlığı ile biraz daha çekilebilir hale gelmiyor değil. Hal böyleyken gözlerimizi İspanya’ya çevirerek Diego Cabezas’ı bulmamız kaçınılmazdı. Barcelona’da eşsiz heykellere imza atan, desenden heykel çıkaran ve bütün bu çalışmalarını uyumlu bir yalınlık içinde gerçekleştiren Cabezas’la tanışın.

Kendini bize nasıl tanıtırdın?

Sanat icra etmekten keyif alan sıradan biriyim.

A Coruñalı olduğunu öğrendik. Yaşadığın yerler sanatına nasıl yansıyor?

Hayattaki her şey yaptığımız her şeyi etkiliyor. Galiçya’da birçok iyi ressam var ve bu, bana yeni şeyler yapmam için ilham verdi. Artık Barselona’da yaşıyorum ve burada hava biraz daha güzel olduğundan daha heyecanlı hissediyorum. Buranın ışığı daha rahatlatıcı ve ruh halime iyi geldiği için daha hevesle çalışıyorum.

Peki, çocukluğunun sanatında bir etkisi var mı? En çok hangi döneminde verimliydin ve sence neden?

Çocukluk yıllarımda ellerimle bir şeyler yapmaktan çok hoşlanırdım ama ailemdeki ya da yaşadığım kasabadaki atmosfer sanata değer veren bir ortam değildi. Kimse beni sanat yapmaya ya da çalışmaya sevk etmedi. Etrafımdaki genel düşünce sanatın gereksiz olduğuydu. En verimli dönemim şu an. Bunun bir nedeni birçok deneyim kazanmam ve bir şeyleri nasıl yapacağımı öğrenmiş olmam olabilir. Bir de insanların da işlerime çok güzel tepkiler vermesi bana devam etmem için ilham veriyor.

Günün birinde farklı bir ülkede yaşamak ister misin?

Evet, neden olmasın? Maceraperest biriyimdir.

İzleyicinin işlerinle olan reaksiyonunu nasıl yorumluyorsun?

Harika. Bir sanatçının izleyiciye ihtiyacı olduğunu düşünmüşümdür hep. Kendimi geliştirmemi sağlayan bir diyalog sağlıyor.

Üretim sürecini de göz önünde bulundurduğunda zamanın nasıl geçiyor? Hayatın dinamiğine ayak uydurmak için ipuçların var mı?

Her şey bana ilham veriyor. Hayatımın her günü sanatla geçiyor; yaşam tarzım bu. Eğlenmek ve sağlıklı olmak bunun en önemli iki parçası.

Değişime açık mısındır?

Daima. Gelişmenin anahtarıdır bu.

Aktif bir Instagram kullanıcısısın. Bunun artı ve eksilerini nasıl tanımlarsın?

Henüz bir eksisi yok. Sosyal medya konusunda son derece hevesliyim. İşlerimi göstermemi ve insanlarla etkileşim halinde olmamı sağladığı için çok yardımı dokunuyor.

Resim yapmak hayali bir dünya yaratmak gibi. Heykeldeyse bu hayali dünya gerçek oluyor

Eserlerini en çok nerede görmeyi seviyorsun?

Her yerde ama en iyisi işlerimi seven insanların evinde görmek. Harcadığım tüm emekleri anlamlı kılıyor.

İşlerinin yıllar içerisinde daha sade ve feminen bir etkide olduğunu söylemişsin, senin için maskülen ve feminen çizgiler ne şekilde ayrışıyor?

Pek de bir fark yok. Daha zarif bir estetiğin peşinde olduğumu söylemek istemiştim. Yoksa feminen olmak zorunda değil.

Heykellerini inceleyen birinde uyandırmak istediğin duygu?

İnsanların ilham alması ve onları iyi anlamda şaşırtmak.

Bir seri yaratırken izlediğin süreci öğrenebilir miyiz?

Yaratıcı bir süreç söz konusu değil. Yalnızca sürekli çizip heykel yapıyorum. Düşünmeden, yalnızca üretiyorum.

Biraz da teknik konuşalım. Neden metal?

Metalle çalışıyorum ama ahşap, seramik, kağıt ve kumaşla da çalıştığım oluyor. Malzemenin bir önemi yok. Önemli olan fikir ve onu nasıl hayata geçirdiğin. Metal sayesinde havaya bir şeyler çizebildiğim doğru ve bu beni geçmişte çok cezbeden bir fikirdi. Şimdi buna devam ediyorum ve seçenekler sınırsız.

Heykellerini daha çok desenlere benzetiyoruz, resim ve heykel arasındaki ilişkiyi nasıl görüyorsun?

Resim yapmak hayali bir dünya yaratmak gibi. Heykeldeyse bu hayali dünya gerçek oluyor.

Yakın gelecekte hangi işin için heyecanlanmalıyız?

Geleceğe dair bir planım yok. Belki daha fazla tablo ve seramik iş yaparım. Emin olduğum tek şey daha fazla metal heykel yapacağım.

Author: Fırat

RELATED POSTS