#weloveyourgenes: Öykü Baştaş

UnframedMay 1, 2019
#weloveyourgenes: Öykü Baştaş

Öykü ile olan konuşmamız şöyle başlıyor; heyecanla soruyorum, “Bir hashtag, hayatını nasıl da değiştirdi. Bunları hayal eder miydin?”, o ise daha sakin bir tavırda, “Aslında hayatımı değiştiren şey, o an o fotoğrafı koymamdı.” diyor. Üzerine çokça kafa yorulan “yeni nesil” kavramı da burada başlıyor. Ne istediğini bilen, özgüveni yüksek ve kendisini paylaşmaktan korkmayan bir grup insan ile karşı karşıyayız. Onlar, onlara sunulananın ötesinde, o dünyanın içerisinde nasıl var olabildikleri ile daha çok ilgililer. Etrafınızdaki dünyayı daha anlamlı kılan, size sunulanlar mı, sizin kendinizi ortaya koyma şekliniz mi? Hayat mutluluğu istemekten daha karmaşık olabilir mi? Belki de yeni nesil diye bir şey yoktur, sadece zaman içerisinde pes etmiş insanlar vardır. Kendimize dürüst olmaya başladığımızda doğru cevaplar da birbirini takip ediyor.

“#weloveyourgenes” gibi bir hashtag’in hayatını değiştirebilecek kadar güçlü olabileceğini tahmin ediyor muydun?

Öykü Baştaş: Mucizelere inanan birisiyim. Çocukken Peter Pan’ın gelip beni Neverland’e götüreceğine inanırdım, hatta hala bir kısmım inanıyor buna. O yüzden, aslında bir noktada hayatımın çok değişeceğinden emindim.  Tabii ki bunun böyle bir şey olacağını tahmin etmemiştim. Bir hashtag ve sosyal medyada paylaşacağım bir fotoğrafın bana bu kadar çok şey sunacağını bilmiyordum.  Ama bence hayatımı değiştiren şey bu değildi, hayatımı değiştiren şey; o an verdiğim o karardı.

Üst/Top: OZGUR MASUR COUTURE
Trençkot/Trenchcoat: BURBERRY Bilezik/Bracelet: LUXURY VINTAGE Ayakkabı/Shoes: PRADA Choker: NILK
Üniversiteye girişin ile modellik kariyerine adım atman aynı dönemi işaret ediyor. Hayatını bu kadar hızla değiştiren o itici gücü nasıl tanımlarsın?

Öykü Baştaş: Hayatımın o dönemine kadar, çok daha sessiz ve kendi içerisinde yaşayan birisiydim. O yüzden, hayatımın kontrolünü daha iyi elime alabileceğim anı, kendi kırılma noktamı bekliyordum. Liseyi bitirdiğimde bu şansa sahiptim ve elimden geldiğince iyi bir şekilde kullanmaya çalıştım.

“Modellik ancak bir yaşa kadar devam edebilir.” realitesi seni kariyerinle ilgili hangi adımları atmaya itiyor?

Öykü Baştaş: Modellik çok uzun süreli bir kariyer değil, kalıcı olmak çok zor ve moda değiştikçe aslında modeler de sürekli değişiyor. Fakat en başından beri, birden fazla şey için aynı anda çalışarak, başka yönlerde de kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ve modelliği başka kariyerler içinde bir başlangıç olarak görmeye çalışıyorum. Mimarlık yapmayı çok istiyorum ve bunun dışında da bir sürü şey yapabilirim! Kendimi sınırlamamaya ve yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Trençkot/Trenchcoat: BURBERRY Küpe/Earings: EDITOR’S OWN
Ceket/Jacket: SUDI ETUZ Tayt/Leggings: M.O.F.C Ayakkabılar/Pumps: SAINT LAURENT / BEYMEN Küpe / Earings: EDITOR’S OWN
Modanın güzellikle örtüştürülmesi ve güzelliğin standartlaştırılmasının yarattığı kısır döngüyü sen nasıl yorumluyorsun?

Öykü Baştaş: Modanın güzellikle örtüştüğünü düşünmüyorum. Moda bir çok farklı şey ile örtüşrürülebilir. Aslında bir çeşit insanların kendilerini ifade etme şekli. Fakat bu genel yargı bence çok acımasız.

İçimizdeki yaratıcılığı atamazsak bizi zehirlemeye başlar.

Giydiğin her parça stilini yansıtmalı mı? Gelişigüzel seçimler yapar mısın?

Öykü Baştaş: Çok fazlaca gelişi güzel seçimler yapıyorum. Aslında tarzımı da böyle tanımlayabilirim. Bence giymek üzere seçtiği her parça insanın tarzını yansıtıyor.

Küpeler/Earrings: EDITOR’S OWN
Küpe / Earings: EDITOR’S OWN
Choker, Kemer/Belt: NILK
Korse/Corsette: ROBERTO CAVALLI/ LUXURY VINTAGE Jean: STELLA MCCARTNEY /BEYMEN Ayakkabı/Shoes: MIU MIU/BEYMEN
İki senelik moda kariyerin ülkemizde bu işe yıllarını veren birçok insanın hayallerini süsleyen bir birikimi işaret ediyor, geldiğin bu noktayı nasıl değerlendiriyorsun?

Öykü Baştaş: Geldiğim noktadan mutluyum, fakat yaptığım şeylerle başka insanları cesaretlendirmiş olmaktan daha mutluyum.  Başarılıyim evet, ama daha yapmak istediğim bir çok şey var.

Modelliğin asosyalliğini kırma noktasında kritik bir rol üstlendiğini, seni bu sebeple heyecanlandırdığını söylüyorsun, bu cesaret nereden geldi?

Öykü Baştaş: Bir şeyler başarabildiğimi görmek bana özgüven sağlıyor. Bunun yanısıra, etrafımdaki insanlar da bana cesaret veriyor, ailem, erkek arkadaşım, arkadaşlarım.

Küpe / Earings: EDITOR’S OWN Ceket/Jacket: THIERRY MUGLER/ LUXURY VINTAGE
Küpe / Earings: EDITOR’S OWN Elbise/Dress: SELF-PORTRAIT / BEYMEN Trençkot/Trenchcoat: BURBERRY Bilezik/Bracelet: LUXURY VINTAGE Choker: NILK, Ayakkabı/Shoes: PRADA
Networking çağında ayakta kalmak için sen n’apıyorsun?

Öykü Baştaş: Açıkçası çok özel bir şey yapmıyorum, genel olarak insanlara karşı kibar ve dürüst olmaya çalışuyorum. Hala insanlarla çok kolay iletişim kurabilen birisi değilim fakat insanlarla iletişime geçmekten de eskisi kadar korkmuyorum. Bu yüzden birlikte çalışmak istediğim insanlarla konuşmaya cesaret edebiliyorum ve bence insanları etkileyen şey de bu.

Sosyal medyanın bu konu üzerindeki etkisini sen nasıl yorumluyorsun?

Öykü Baştaş: Sosyal medyada herkeste garip bir rahatlık var, nedense iletişim kurmak daha kolay gibi. Gerçek hayatta da aksi gibi davranmıyorum tabii ama konuşurkenki ton ile yazarkenki ton asla birbirini tutmuyor. Sosyal medyada karşındaki nasıl algılarsa öyle algılanıyosun. Bu platform, ulaşılabilirlik ve görünürlük kazandırdığı için networking üzerindeki etkisi de çok büyük.

Ceket/Jacket: THIERRY MUGLER / LUXURY VINTAGE Bootie: ALAIA / BEYMEN Çorap / Tights: CALZEDONIA
Ceket/Jacket: 248 FASHION HOUSE / LUXURY VINTAGE Kolye/Necklace: ALEXANDER MQUEEN / LUXURY VINTAGE
Networking için takip edilen hesaplar, beğeniler, yorumlar… Sosyal medyada kimse kendisine dürüst davranmıyor sanırım.

Öykü Baştaş: Ben gerçekten beğendiğim hesapları takip ediyorum ve gerçekten ilgimi çeken bir feed oluşturduğumu sanıyorum, ama tabii ki arada ayıp olmasın diye takip edilen akrabalar veya iş için gerekli olan şeyler de oluyor. Bu konudaki dürüstlük ise tartışma konusu. Ben yine de elimden geldiğince dürüst olduğumu söyleyebilirim.

Instagram, günlük ilişkilerinde nasıl bir alan kaplıyor?

Öykü Baştaş: Fazlaca saatimi sosyal medyada harcıyorum, fakat ilişkilerimde çok büyük bir yer kaplamıyor. Tabii ki bu sayede tanıştığım bir sürü insan var, fakat insanları sosyal medya üzerinden yargılamıyorum.

Choker: NILK
Üst/Top: OZGUR MASUR COUTURE Choker, Kemer/Belt: NILK Pantolon/Trousers: SUDI ETUZ Ayakkabı/Shoes: MIU MIU / BEYMEN
Ceket/Jacket: THIERRY MUGLER / LUXURY VINTAGE Bootie: ALAIA / BEYMEN Çorap / Tights: CALZEDONIA
Kariyerin üzerinde nasıl bir etkisi var?

Öykü Baştaş: Instagramın kariyerimdeki etkisi yadsınamaz. Model olarak keşfedilmem de Instagram üzerinden olmuştu. Bu platform, seni tanımayan insanlara karşı kendini sunabileceğin bir alan sağlıyor ve bu sayede bir çok insana daha kolay ulaşıyorsun.

İçmimarlık gelecek hayallerinde ne kadar yere sahip?

Öykü Baştaş: Kesinlikle yapmak istiyorum! Modellik ile aynı anda devam edebileceğim bir şey, en azından ben yapabileceğime inanıyorum.

Tayt/Leggings: M.O.F.C, Ayakkabılar/Pumps: SAINT LAURENT / BEYMEN
Full Look: PRADA
Modellikten sonraki adımda ne var, oyunculuk üzerine hayaller kuruyor musun?

Öykü Baştaş: Oyunculuğu denemek isterim, bunun dışında başka bir sürü şey için de hayal kuruyorum, fakat modellikten sonraki adımda önceliğim mimar olabilimek sanırım

Z kuşağının günümüz mesleki alışkanlıkları değiştirecek şeçimler yaptığı, seçimlerinde toplumsal ihtiyaçlara değil bireysel isteklere öncelik vermelerinin ekonomik dengeleri de değiştireceği uzmanlar tarafından çokça tartışılan kimlik meseleleri arasında gösteriyor, bu durumu sen nasıl yorumluyorsun?

Öykü Baştaş: Dünya, zaman, yaşamlarımız değişiyor… Bu doğrultuda jenerasyonlar ve alışkanlıklar da değişiyor. Yeni yeni ihtiyaçlar, iş kolları türüyor. Ekip işinin son bulacağına inanmıyorum ama bazı işlerde de tek başınalık içimizdeki yatatıcılığı ortaya çıkatabiliyor. Her insan başka bir bakış açısı, sonsuz bir deniz… Fikir çok, imkan çok… İçimizdeki yaratıcılığı atamazsak bizi zehirlemeye başlar.

Ceket/Jacket: THIERRY MUGLER / LUXURY
2019 için kendine koyduğun bir hedef?

Öykü Baştaş: Mutlu olmak! Genel olarak kendime koyduğum hedef bu kadar yalın. Beni mutlu edicek şey; bazen başarı bazen de çok daha farklı konular olabiliyor. Ama ben sadece mutlu olmayı istiyorum.

Küpe / Earings: EDITOR’S OWN Ceket/Jacket: THIERRY MUGLER/ LUXURY VINTAGE
New Gen w/ Öykü Baştaş’ı izlemek için tıklayın.
 
Story by Duygu Bengi
Fashion by Burak Sanuk
Photography by Burcu Karademir
Hair by Nuri Şekerci
Make up by Onur Bayram
Fashion Team: Arın Tunç & Ahu
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS