“We”

Arts & CultureSeptember 29, 2022
“We”

Bu hafta Finlandiya’daki Sara Hildén Sanat Müzesi, “We” başlıklı yeni bir serginin açılışını yaptı. Başlangıçta, serginin yalnızca İngiliz sanatçı ve heykeltıraş Thomas Houseago’nun çalışmalarını içermesi planlanıyordu, ancak Brad Pitt’in eserleriye sergiye radikal bir giriş yapmasıyla, işler çok daha zevkli bir boyuta taşındı.

Başarılı bir kariyer, global bir ün… Brad Pitt çok yakın bir zamanda eser verdiği heykeltıraş sergisinde, herkese daha fazlasını yapabileceğini adeta haykırıyor. The Guardian’dan şimdiden oldukça fazla övgü toplayan sanatçı, yeni girdiği bu kulvardaki başarısının tadını çıkarıyor. Tam olarak 9 heykel verdiği “We” isimli sergi, bronzdan yapılmış tabut büyüklüğünde bir kutu ve kutudan kaçmaya çalışıyormuş gibi görünen yüzleri, ayakları ve elleri gösteriyor. “Aiming at You I Saw Me But It Was Too Late This Time. Hmmm.” İsimli en önde gelen heykeli ise sekiz ya da daha fazla figür arasındaki silahlı çatışmayı betimleyen bir alçı kabartmadan oluşuyor.

Pitt, serginin açılışında “Benim için bu, kendini yansıtmakla ilgili” diyor. “Benliğin radikal bir envanteri olarak adlandırdığım şeyin sahipliğinden doğdu tüm her şey. Ve heykeller, gerçekten acımasızca dürüst olmak ve yanıldığım anları hesaba katmak hakkında. Örneğin, ilişkilerimde nerede yanlış yaptım? Nerede yanlış adım attım? Ben nerede suç ortağıyım?” Bu ‘radikal envanter’ kesinlikle çok karanlık.” olarak eserleri ve onların yaratılış ilhamını tanımlıyor sanatçı.

Author: Pelin Kalkan

RELATED POSTS