Wake Up Nights: Patrick Bienert and Max von Gumppenberg

UnframedMay 7, 2018
Wake Up Nights: Patrick Bienert and Max von Gumppenberg

Patrick Bienert and Max von Gumppenberg

Max von Gumppenberg ve Patrick Bienert, 17 yıllık arkadaşlarını iş ortaklığına dönüştürenlerden… Max’ın asistanlık yaptığı, Patrick’in ise fotoğrafçılık okuduğu dönemde tanışan ikili, yaklaşık 10 yıldır, moda üzerine birçok projede, birlikte çalışıyor. Birkaç yıl önce Dazed için “Kadın” başlıklı bir seriyi İstanbul’da fotoğraflamış olan ikili, bu deneyimi; “İstanbul’a uzun süredir tutkuyla bağlıydık ve burada bir proje yapmak istedik. Çok ilginç bir deneyimdi ama bazı yerlerde sokaktaki kadınlara yaklaşmak pek de kolay değildi.” sözleriyle anlatıyor. İşlerinde “belgesel yaklaşımını” benimseyen ikili, bu tavrı korumanın onlar için de oldukça kıymetli olduğunun altını çiziyor.

Şu anki gündemimiz ise yeni kitapları: Wake Up Nights! Ukrayna, Kiev’deki rave kültüründe müziğin ve kulüplerin ötesinde neler olduğunu belgeleyen kitabın sayfalarını çevirirken, öznelerin kişiliklerini de samimi ve romantik bir şekilde hissedebiliyoruz. Karadeniz etrafındaki ülkelerin hepsine gittiklerini belirten Patrick, “Kiev’e ilk gelişimiz Odessa’dandı. Burada birkaç moda projemiz oldu. Arkadaşlıklarımız kişisel bir ilgi alanına ve üç yıl içinde çektiğimiz fotoğraflar da bir kitap oluşturma fikrine dönüştü.” sözleriyle Wake Up Call’un hikayesini seri şekilde anlatıyor. Kiev’deki rave kültürü, sadece parti yapmaktan daha büyük bir şey hakkında. Rave, tüm sorunlarınızdan kaçabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir noktada. Yeni nesil bu alanı kendileri için bir çıkış noktası olarak yaratıyor. Sadece eğlenmek ve özgür hissetmek istiyorlar. Ve bunu da doyasıya yaşıyorlar. Rave’i “tüm sorunlarınızdan kurtulabileceğiniz alan” olarak tanımlayan Max von Gumppenberg and Patrick Bienert, insanları ve anı yakalamaya odaklandıkları bu hikayeyi “Wake Up Nights” olarak isimlendirirken de ilhamlarını, geceleri uyuyan ve sabah saatlerinde partilere çıkan insanlardan alıyor.

Fotoğrafın bir anlayış yolculuğu olduğuna inanan ikili, mimari ve kültür çeşitliliğinin kendilerini büyük ölçüde etkilediğini belirtiyor ve ekliyor; “Kişisel ilgi alanları da kendi bakış açınızı yansıtmanız açısından büyük önem taşıyor.” Son dönemde Doğu’ya, özellikle de Fas’a fazlasıyla vakit ayıran Max ve Patrick’in kadrajından yeni kareler görmek için sabırsız, şimdi ise sizi Wake Up Nights ile başbaşa bırakıyoruz.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS