Miami’deki Virgil Was Here defilesi, Paris Moda Haftasındaki son Louis Vuitton koleksiyonu derken şimdilerde ikonik tasarımcıyı Virgil Abloh: Figures of Speech sergisiyle anıyoruz. Kariyerinde belirleyici olan 70 tasarımı bir arada görme şansına erişiyoruz. 

Brooklyn Museum’ın ev sahipliği yapacağı sergi, Virgil Abloh’a adanan ilk müze araştırma sergisi olacak. Abloh’un 2019’da Museum of Contemporary Art Chicago’da sergilediği aynı adlı kişisel serginin yeniden canlandırılması olarak hizmet verecek Brooklyn Museum, 1 Temmuz 2022’te kapılarını Virgol’un hatırası için açacak. Daha önce Boston, Atlanta ve Katar’da yer alan serginin küratörlüğünü ise Michael Darling and Antwaun Sargent üstleniyor.

Sokak giyimini ve bir nesli yeniden tanımlayan bir tasarımcı olarak Nike ile işbirliğindeki Air Force projesi beklenildiği gibi büyük bir ilgiyle karşılandı. Buna bağlı olarak açık artırmaya çıkan ayakkabı aylardır süren merakla bekleyişin ardından 350 bin dolarlık teklifle rekor kırdı. Sadece 200 çift olarak üretilecek ayakkabılar Abloh’un kurduğu ve siyahi öğrencilere yönelik olan Fashion Scholarship Fund for Black Students’a katkı sağlayacak. 

Sergi, tasarımcının sokak giyimi ile “haute couture” arasındaki boşlukları nasıl kapattığını gösteriyor. Etiketli bir sergiyle karşı karşıyayız. Yani biri “turist”, diğeri “purist”. İkisi de Abloh’un kariyerinin farklı noktalarında kendisini ve yarattığı imparatorluğu tanımlama şekli. Abloh, Louis Vuitton’un ilk siyahi sanat yönetmeni olarak tarih yazdı ve Kanye West ile kült sokak giyim markası Off-White’ı kurdu. Hatta IKEA ile sınırlı sayıda ev eşyaları için işbirliği yaptı. 

Abloh’un Kasım’da aramızdan ayrılışı milyonlarca insanın kalbinde büyük bir boşluk bıraksa da gelecek nesillerde devam edecek olan vizyonerin mirası inkar edilemez. Ocak 2023’e kadar devam edecek olan Figures of Speech, ikonik tasarımcının mirasının yaşamasını sağlıyor.