Venedik Bienali 2017 – Görmeniz Gereken 5 Sergi

Arts & CultureMay 10, 2017
Venedik Bienali 2017 – Görmeniz Gereken 5 Sergi

Venedik Bienali’nin 13 Mayıs’taki açılışı için geri sayımdayız!

Bu yıl Paolo Baratta başkanlığında ve Christine Macel küratörlüğünde gerçekleşen uluslararası sanat sergisi 26 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak. Valizinizi topladınız ama hala onca sergi alanı ve pavilyon arasından hangilerini göreceğinize karar veremediyseniz sizi buraya alalım.

Kim: Damien Hirst, Treasures from the Wreck of the Unbelievable

Nerede: Punta della Dogana and Palazzo Grassi

Neden: Damien Hirst’ün sergi için sualtında çalıştığı ve 250 heykeli denizin dibine yerleştirdiği bu sergisi her zaman olduğu gibi eleştirmenleri şimdiden ikiye bölmüş durumda. Belki de Hirst bu kadar tartışmalı ve sansasyonel bir isim olmasaydı bu listede yer almazdı.

Kim: Phyllida Barlow

Nerede: British pavilion, Giardini di Castello

Neden: Barlow’un karton, sıva, çimento, kumaş ve boya gibi malzemelerden yapılan heykel ve yerleştirmeleri bulunduğu mekanı değiştiriyor ve ona meydan okuyor.

Kim: Kader Attia

Nerede: Arsenale

Neden: 2016’da Marcel Duchamp Ödülü’nü kazanan Fransız-Cezayir asıllı sanatçının büyük boyutlu mimari yerleştirmelerine kayıtsız kalmak çok zor. Arsenale’nin dev endüstriyel mekanında neler yapacağını kim merak etmez ki?

Kim: Cevdet Erek, ÇIN

Nerede: Arsenale

Neden: Ses üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Cevdet Erek’in mekâna özgü yerleştirmesi ÇIN, mekânın şiirsel ve politik tahayyüllerini mimari ve ses aracılığıyla keşfetmeyi deniyor. Venedik’te Erek’in kulaklarını çınlatacağımız kesin.

Kim: James Lee Byars, The Golden Tower

Nerede: Campo San Vio, Dorsoduro

Neden: 20 metre uzunluğunda altın bir kuleyi gözden kaçırmanız zor, ama yine de James Lee Byars’ın ilk kez 1990’da Berlin’de gösterilen bu işinden bahsetmeden olmaz. Yanındaki Palazzo Barbarigo’nun mozaiklerini yansıtacak olan kuleyi görmek için sabırsızlanıyoruz!

Author: Gamze Kantarcıoğlu

RELATED POSTS