‘together apart’

Arts & CultureSeptember 20, 2023
‘together apart’

Kız kardeşlik, kilometrelerce uzakta olmaya rağmen beraber olmayı; beraberken korkusuzca adım atmayı öğreten yegane bir birliktelik. Maria ve Anna’nın bireysel yaratıcılıklarını bir kenara bırakıp, “ayrılık” kavramı “birlik”e dönüştürdükleri ‘together apart’ gündelik görüntülerin farklı bir görüntü ile karşılığını bularak yeni bağlamlar ve diyaloglar kurmaya davet ediyor. İki ayrı kitap bloğu halinde tek bir baskıda çıkan çalışma hem birliktelikten hem de uzakta olmaktan doğan duygusal ağırlığı buluşturuyor.

‘ritsch sisters’ fikri nasıl ortaya çıktı ve sizi fotoğraf ve sanat alanındaki bu işbirliğine başlamaya ne teşvik etti?

Maria: Çocukken birlikte yaratma şeklimiz vardı, tabii ki çok oyunlu bir şekilde, ancak yıllar içinde hem sanat hem de fotoğraf kariyerlerimize doğru ilerlerken bu gelişmeye devam etti.

Anna: Yıllar boyunca birbirimizin işini destekledik ve farklı ülkelerde yaşasak bile yaratıcı bir diyalog sürdürdük. Ve bir araya geldiğimizde, birbirimizi ziyaret ettiğimizde, seyahat ettiğimizde veya benzeri durumlarda birlikte projeler oluşturmak için çalıştık, çoğunlukla fotoğrafa dayalı projelerdi.

Maria: 2020’nin başlarında, bir süre New York’ta Anna ile geçirdim ve ikimiz de birbirimizle daha odaklı ve ‘resmi’ bir şekilde çalışmanın dinamiğini keşfetmeye hazır hissettik ve ‘ritsch sisters’ işbirliği projesine başladık.

Anna: Kariyerlerimizde bir noktadaydık ve bir birey olarak değil, bir ekip olarak neler yapabileceğimizi, nasıl tamamlayabileceğimizi ve vizyonumuzu nasıl ilerletebileceğimizi keşfetmeye hazır olduğumuz bir noktada olduğumuzu düşünüyorum.

İlham herhangi bir yerde veya herhangi bir şeyde olabilir ama birçok şey gerçekten de sadece günlük hayatta, etrafımızdan doğuyor.”

-Anna+Maria Ritsch

Farklı şehirlerde çalışırken uluslararası olarak çalışmak benzersiz zorluklar sunmalıdır. Fiziksel mesafeye rağmen güçlü bir yaratıcı bağlantıyı nasıl sürdürüyorsunuz ve etkili bir şekilde işbirliği yapıyorsunuz?

Anna: Gerçekten de mesafeyi aşarak çalışmak zorlu olabilir, özellikle saat farkıyla ve esnek olmayı gerektirir, ama oldukça iyi başa çıkıyoruz. Yeni teknoloji, bağlantıda kalmayı oldukça kolaylaştırıyor ve neredeyse her gün iletişim kuruyoruz. Ve yeni projeler ve sergiler için bir arada zaman geçirmeye özen gösteriyoruz.

Maria: Öte yandan, birimizin Avrupa’da ve diğerinin ABD’de çalışıyor olması, uluslararası olarak çalışma imkanı sağlıyor. İşleri bölebiliyoruz, ağımızı genişletebiliyoruz ve bu iki farklı perspektife sahip olmak işimize gerçekten etkili ve değerli katkı sağlıyor.

İşbirliği serinizin adı ‘Together Apart.’ Bu başlık arkasındaki konsept hakkında daha fazla bilgi verir misiniz ve bu başlık yaratıcı sürecinizi nasıl etkiliyor?

Maria: ‘Together Apart’, biz ikimizin arasındaki süregelen bir seri. Bu proje çok doğal bir şekilde ortaya çıktı ve ayrı kıtalarda yaşarken birlikte çalışma metodolojisi ve pratiği, işbirliği için ortak bir dil bulma ihtiyacından doğdu. Her zaman geri dönebileceğimiz, faydalanabileceğimiz bir çalışma, bir tür temel.

Anna: Bu, bize bireysel deneyimlerimizi keşfetmek ve özellikle bu belirli anlarda hayatımızın neresinde olduğumuzu, ne gördüğümüzü ve neden belirli motiflerin çalışmamızın farklı yollarında tekrar tekrar ortaya çıktığını anlamak için bir açıklık ve keşif olanağı sağlıyor. Bu süregelen bir seri ve aynı zamanda yeni fotoğraf kitabı yayınımızın başlığıdır.

Çalışmalarınız genellikle fiziksel, mekansal ve duygusal unsurların kesişimlerini keşfediyor. Bu temaları fotoğraf ve sanatınıza nasıl yaklaşıyorsunuz ve sizi bu belirli yönlerine çeken nedir?

Maria: İnsan koşuluna, psikolojiye, hareket ve vücut diline ve bunların mekansal ilişkisine gerçekten ilgileniyoruz.

Anna: Bu temaları çok meraklı, açık fikirli ve nüanslı bir şekilde ele almaya çalışıyoruz. Ve katmanlarla çalışmayı seviyoruz. Genellikle başlangıç noktamız fotoğraf olur ve oradan hareketle hareket, ses, mekan, nesneler gibi katmanlar ekleriz.

Maria: Mekan ve mekanın algısı, işimizde önemlidir çünkü bunun aracılığıyla izleyici için duygusal olarak algılanabilir bir mekan yaratmayı umuyoruz.

Yeni fotoğraf parçaları geliştirirken yaratıcı sürecinizi nasıl ele alıyorsunuz? Kavramları ve kullanılacak teknikleri nasıl belirliyorsunuz?

Anna: Bu gerçekten projeden projeye değişir. Yaklaşımımız genellikle başlangıçta çok sezgisel olur ve ardından analiz etme, araştırma, düzenleme gibi aşamalara geçer.

Maria: Farklı ortamları kullanmaya çok açığız ve belirli bir proje doğasına bağlı olarak neyin en mantıklı olduğuna karar veririz.

Anna: Geleneksel fotoğrafçılıkla çalışmayı seviyoruz, ancak aynı zamanda enstelasyon, video gibi farklı medyumlarla da çalışmaktan hoşlanıyoruz ve görsel anlatının konusunu keşfetmenin yeni yollarını her zaman arıyoruz.

‘Together Apart’, bireysel fotoğraf eserlerinizi yeni diyaloglar oluşturmayı içeriyor. Resimlerinizi nasıl düzenleyip bir araya getirerek soyut şiirler oluşturduğunuzdan bahsedebilir misiniz ve bu süreçten hangi tür bir anlatı çıkıyor?

Anna: Her bir resmin bir başlığı var – spontane çağrışımlar, anılar, kelime oyunları, tek kelime veya tam bir cümle, onları bulmak için bilinçaltımıza dokunuyoruz. Bu ‘başlıklardan/ ifadelerden’ soyut şiirleri oluşturuyoruz ve kitapta gördüğünüz gibi belirsiz hikayeler ve anlamlar inşa ediyoruz.

Maria: Resimler farklı bir düzende olduğunda, bu şiirler değişebilir. Belki izleyici bir resmin başlığını tahmin edebilir, belki onu farklı bir resimle bağlantılı hale getirir. Bu, açık olmanızı, keşfetmenizi ve görsel kompozisyonların içinde kendi anlatılarınızı bulmanızı davet eden bir şeydir.

Anna: Kitabın tasarım şekli – iki kitap bloğunun bir kitap içinde olması, birlikte ve ayrılığı ekliyor – izleyiciyi paralel hikayeleri keşfetmeye, kendi bağlantılarını oluşturmaya veya her iki kitabı ayrı ayrı incelemeye davet ediyor. Burada doğru ya da yanlış yok.

Kardeşlik kavramını üç kelimeyle nasıl tanımlarsınız?

Anna+Maria: Güven, güç, destekleyici.

“Mekan ve mekanın algısı, işimizde önemlidir çünkü bunun aracılığıyla izleyici için duygusal olarak algılanabilir bir mekan yaratmayı umuyoruz.”

-Maria Ritsch

Bir aradayken ve ayrıyken hissettikleriniz nelerdir?

Anna+Maria: Bir aradayken veya ayrıyken her zaman tam bir duygu yelpazesi var! Ve tabii ki bir süre ayrı kaldıktan sonra bir arada olabileceğimizde her zaman heyecanlı ve mutluyuz.

‘ritsch sisters’ olarak işbirliği yaptığınızda şekillendiren önemli bir ilham kaynağınız var mı?

Anna+Maria: Dans, mimari, film ve doğa ile zaman geçirmek – bir su kütlesine yakın olmak – işbirliğimiz için büyük bir ilham ve kaynaktır. Ama bizim için ilham herhangi bir yerde veya herhangi bir şeyde olabilir ama birçok şey gerçekten de sadece günlük hayatta, etrafımızdan doğuyor.

Sanatçılar olarak, gelecekte işinizin nasıl geliştiğini nasıl görüyorsunuz? Keşfetmek için özellikle heyecan duyduğunuz yeni yönlendirme, temalar veya projeler var mı?

Anna: Şu anda sergi işleri için çok fazla enstalasyon parçaya yönelik ilgileniyoruz, metin, video, nesneler gibi öğeleri dahil etmeyi ve fotoğraf eserlerinin bir vücut olarak sergilenme şekillerini keşfetmeyi düşünüyoruz.

Maria: Her zaman büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz ve kesinlikle çeşitli medyumları daha fazla denemek istiyoruz. Şu anda kardeşlik, insan dokunuşu ve ses konularına çok ilgi duyuyoruz.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS