Titanic

Arts & CultureJanuary 22, 2023
Titanic

1997’deki ilk gösteriminden beri büyük bir fan kitlesine sahip olan Titanic, dönemin en gelişmiş batmaz sanılan geminin tekrar buzdağına çarpmasıyla gözyaşları, boğazda bir düğümü, Sevgililer Günü için özel gösteriminde sevenleriyle bir araya getiriyor.

James Cameron tarafından yönetilen 1997 yapımı Titanic, geminin batmasıyla ilgili tarihi olayları ve yolcuların hayatta kalma mücadelelerini de anlatan film, epik romantizm hikayesi, başarılı kostüm ve set tasarımı ve Titanic’in batışını tasvir eden başarılı görsel efektler ile hafızalara kazınmıştır. Titanic’in 25. yıl dönümünü kutlayarak, gösterimi için yeni bir poster daha tasarlayan Paramount, gösterimi iyileştirilmiş video kalitesini büyük ekranda izleme şansı sunuyor.

Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in talihsiz aşıklar Jack Dawson ve Rose DeWitt Bukate olarak oynadığı film, 1912’de ölümüne terk edilmiş Titanic gemisinde geçen karmaşık bir aşk hikayesini konu alıyor. Aşk, sosyal eşitsizlik ve fedakârlık gibi temalarının trajik bir sonla örüldüğü olay örgüsü iç içe geçiyor ve bir aşk üçgeninde sosyeteden Rose ve nişanlısı Coledon ve alt sınıftan genç ressam Jack’in çevresinde dönüyor. 

Trajik sonuna rağmen derinlemesine bakıldığında işlenen konularda, sosyal ve finansal bir eşitsizliğin aşka yansımaları, en iyi kabinlere ve olanaklara erişimi olan zengin yolcular ile alt güvertelerde sıkışık bir şekilde yaşayan fakir göçmenlerinin tasviriyle birlikte Titanic’in ironik bir şekilde batırılamaz bir gemi olarak biliniyor. Hikayenin anlatımıysa, hazine avcılarının Rose’un geminin battığı gün taktığı değerli bir kolyeyi araması sayesinde Rose’un günümüzdeki halinden dinleyerek talihsiz yolculuğunun olay örgüsünü öğreniyoruz. 

Etkisinden kurtulması uzun süren imkânsız bir aşk için göz pınarlarınızı yaşlarla doldurmak ve boğazınızda bir düğümle sinema salonundan ayrılırken film etkisini hala yaşayabilmeniz için Titanic’den esinlenerek hazırladığımız playlist’i dinlemeye sizleri davet ediyoruz. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS