The Sun Came Up

Arts & CultureNovember 10, 2023
The Sun Came Up

Londra merkezli fotoğrafçı Raajadharshini, yıkıcı sellerin ardından 128 km yer değiştiren bir topluluktaki neşeyi, huzuru ve yaşam tarzını “The Sun Came Up” projesiyle kadrajına alıyor.

Raajadharshini, “The Sun Came Up” adlı fotoğraf projesiyle Hindistan’ın Manipur kentindeki Chadong Köyü halkını topluluklarını yeniden inşasına tanık oluyor. Proje, 2014 yılında başlayan mega baraj projesi nedeniyle köylerinin sular altında kalmasından sonra fiziksel ve kültürel olarak yeniden inşa edilmelerinin izini sürüyor. Yapımına başlanan bu baraj projesi ile köy halkı yaklaşık 128 km uzaktaki Kamjong Köyü’ne taşınmak zorunda kalıyor. Raajadharshini’ye göre projenin görsel yaklaşımı, sakinlerin doğayı kabullenmelerinin bir sonucu. İnsanların günlük deneyimlerinin fotoğraflarını çekerek onları tanıma fırsatı bulduğunu belirten fotoğrafçının kadrajında köy halkının yeni hayatına adapte olmaya çalışırken inşa ettiği teneke çadırlardan, henüz asfaltlanmamış yeni yollara kadar, kolektif çabalarının ve birbirine sıkı sıkıya bağlı toplulukları içindeki yavaş tempolu yaşamlarının birçok sembolü bir araya getiriyor.

The Sun Came Up, özünde sıkıntıların ortasında bile sükunet ve kutlama fırsatlarının bulunabileceğini gösteren renkli bir çalışma olmasıyla birlikte projedeki görüntüler ikiliklerinin tasviri olarak adlandırılacak bir şekilde dalgınlıktan neşeliye kadar değişiyor. Projenin, sürdürülebilirliğe ve doğayla olan bağlantımıza aykırı olan modern günlük yaşamın hızlı ve bazen amansız talepleri üzerine düşünmeyi harekete geçireceğini umuyor. 

Hepimiz bu kadar bir su birikintisine bu açıdan bakamayız veya topluluğumuzun bu kadar dar olduğunu söyleyemeyiz, ancak Raajadharshini bunu Batı normlarına, doğaya aykırı ve insanlar için eşit derecede geçerli bir yaşam tarzı olarak teşvik etmeye çalışıyor.

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS