The New Black Vanguard

Arts & CultureOctober 7, 2022
The New Black Vanguard

The New Black Vanguard, sanat ve modadaki temsili yeniden tanımlayan 15 uluslararası Siyahi fotoğrafçıya sahip bir sergi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sergi, siyahilerin hem kamera önünde hem de arkasında sahip oldukları yaratıcılıkları kutlayarak bizleri estetik açıdan oldukça doyurucu bir manzaraya davet ediyor.

Çığır açan çağdaş fotoğrafçılardan seçilmiş çalışmaları içeren bu sergi, geçmiş ve şimdiki zamanın vitrinlerini kullanarak bir gelecek öneriyor.  Moda, sanat ve kültür arasındaki çaprazlaşmayı inceleyerek yeni bir Siyahi portre estetiği keşfeden Amerikalı yazar Antwaun Sargent, serginin küratörlüğünü yaparken Campbell Addy, Arielle Bobb-Willis, Micaiah Carter gibi fotoğrafçılar sergiye katkıda bulunuyor. “Bu sergideki sanatçılar, derinden yeniden canlanıyor ve çağdaş fotoğrafçılığın olanaklarını bizlere sunuyor.” diyerek sergiye olan bakış açısını dile getiren Antwaun Sargent, görüntü oluşturmaya kökten yeni bir referans ve deneyim getirilmesine imkan sağlıyor.

Çalışmalar dergilerde, reklam kampanyalarında ve sergilerde olduğu kadar bireysel sosyal medya hesaplarında da yaygın olarak paylaşıldı ve güzellik algısını canlılık perspektifinde yeniden tanımladı.  Görüntüler, konu olarak siyahi bedenler ve siyahi yaşamların rolleri etrafında konuşmalar başlatarak, yaratıcılıklarını moda ve kültür bazında inşa etmelerini anlatıyor. Karanlığın homojen olduğu fikrine meydan okumaya çalışan eserler, bir tür görsel aktivizm işlevi görerek şimdiden oldukça fazla kitleye ulaşmış durumda. Genellikle Siyahi stilistler ve moda tasarımcıları ile işbirliği içinde elde edilen sonuçlar, ırk, güzellik, cinsiyet ve güç kavramları hakkında yeni bakış açıları sunuyor.

Author: Pelin Kalkan

RELATED POSTS