Neden meditasyon yapıyoruz? Rahatlamak, bilinç farkındalığımızı artırmak, esinlenmek ve kendi iç huzurumuzu sağlamak için. Günlük stresimizin arttığı, enerjimizi dengelemekte zorlandığımız ve sonu gelmeyen gelecek kaygılarıyla boğuştuğumuz bugünlerde, içe dönmek en iyi çözüm olabilir. Doğru nefes alma tekniklerini uygulayarak ve zihninizi boşaltarak kötü enerjiden uzaklaşıp, aradığınız huzura biraz daha yaklaşabilirsiniz. Şimdi, size önereceğimiz yöntemlerden birini seçin ve rahatlayın!

MEDITOPIA

Donanımı ve birçok farklı meditasyon seçeneğiyle Meditopia’da huzur dolu bir keşfe davetlisiniz. Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra tek yapmanız gereken üye olmak. Üye olmanızın ardından bir haftalık ücretsiz deneme süreci başlıyor. Uygulama modunuza bağlı olarak önünüze meditasyon seçenekleri sunuyor. Kişiselleştirme özelliğiyle kendinize en uygun meditasyonu bulacağınız bu uygulamada birçok ses efekti ve müziğe de erişiminiz mevcut. Uyku problemleri yaşıyorsanız veya daha huzurlu bir uykuya ihtiyaç duyuyorsanız bu uygulama size iyi gelebilir.

CALM

Uygulamayı indirdikten sonra ilk önce hedeflerinizi belirliyorsunuz. Stres azaltmak, daha iyi bir uyku, mutluluk artırmak veya performans yükseltmek gibi. Uygulamaya üye olmanızla birlikte bir haftalık deneme süreciniz aktif hale geliyor. Sizi tanımak için sorulan birkaç soru sonrasında günlük meditasyon seçenekleri, kişiselleştirilmiş meditasyonlar, uykuya dalmanızda yardımcı olabilecek hikayeler ve daha fazlasına erişiyorsunuz. Günlük rutininize meditasyonun pozitif enerjisini katmak, daha huzurlu bir güne uyanmak veya stresinizi azaltmak istiyorsanız bu uygulamaya bir şans vermelisiniz.

SATTVA

Uygulamaya üye olmanızın ve kendiniz hakkında bir, iki soruyu cevaplamanın ardından sayfanız oluşacak. Performansınızı takip etmek üzere kaçar dakika ve hangi seansları uyguladığınızı görüntüleyebilirsiniz. Günlük öneriler kısmında her gün farklı bir meditasyonu deneyebilirsiniz. 14 günlük farklı meydan okumalarla kendinizi deneyebilir ve sürekliliği takip edebilirsiniz. Uygulama içinde arkadaşlarınızı ekleyerek bir grup oluşturabilir ve onlarla ilham verici sözler paylaşabilirsiniz. Kendi meditasyon yolculuğunuzu detaylı olarak takip edebileceğiniz bu uygulama, ‘premium’ üyesi olmanız halinde birçok özelliğini size sunuyor.

MUSE

Muse aslında bir kafa bandı. Başka bir deyişle, beyninizi dinleyen ve size rehberlik eden kişisel meditasyon yardımcınız. Telefonunuza yüklediğiniz uygulama ile birlikte çalışan Muse, zihninizin sakin veya aktif olup olmadığını ölçüp buna bağlı olarak size bazı sesler dinletiyor ve bu sayede çok daha verimli bir şekilde meditasyonunuzu yapmanızı sağlıyor. Muse’un zihinsel aktivitenizi hava durumu seslerine çevirmesiyle, odak veya uyku probleminizin giderilmesi de mümkün.

Ve daha fazlası!

GAIA’ya katılın!

Meditasyonun yanı sıra yoga videolarına, ilham verici belgesel ve filmlere, blog yazılarına ve online etkinliklere erişebileceğiniz bu site, bilinçli bir dünya inşa etmek üzere bireylerde bilinç farkındalığı yaratmayı hedefliyor. 8.000’den fazla program, film ve ders görüntüleyebileceğiniz bu sitede kendinize en uygun ödeme planını seçerek özel içeriklerden faydalanabilirsiniz.

VR ile meditasyon: Medibooth

Sonar +D İstanbul’un bu yılki edisyonu kapsamında sergilenen en ilgi çekici işlerden biri, Metin Hara ile Garage Atlas’ın iş birliğinden ortaya çıkan Medibooth adlı sanal gerçeklik deneyimiydi. Uzun yıllardır meditasyon ve nefes teknikleri üzerine çalışan Metin Hara, Garage Atlas ile sanal gerçeklik evreninin kapılarını araladı ve Medibooth ile meditasyonu başka bir boyuta taşıdı. VR gözlüğü ile meditasyonu sanal gerçeklik evrenine taşıyan Medibooth, bireylerin meditasyon yapmak için bir mekana gitmesi yerine sanal gerçeklik teknolojisi ile mekanların bireylere sunulması fikrini odağına alıyor.