Kiminin çocukluğunu kimininse gençlik günlerini hatırlatan şarkılarla 14 dakikalık nostalji yaşama garantisi veren ve 2000’lerin ikonik şarkılarını kapsayan Super Bowl 2022 Halftime Show; Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Kendrick Lamar, Mary J. Blige ve 50 Cent’in katılımıyla şu ana kadarki en iyisi olmaya aday. 

Los Angeles Rams ve Cincinnati Bengals arasında gerçekleşen maçtan daha çok beklenen devre arası performansı, her sene olduğu gibi bu sene de popüler kültüre adını kazıdı. Nitekim nostaljik hitlerden oluşan gösteri, daha önce Super Bowl’da hiç sahne almamış rap’e saygı duruşu niteliğinde. The Next Episode’la başlayan performans her ne kadar şarkının ismini bazıları bilmese de tanıdık geliyor, 2000’lere özlem duyduruyor. Programa sürpriz olarak katılan 50 Cent’in şarkısına gönderme yaparak baş aşağı görmemizle yüzlerde istemsiz bir sırıtma oluşuyor, In Da Club neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen hala tüm arenayı ayağa kaldırıyor. Beyazlar içinde gördüğümüz Mary J. Blige’in ardından yeni jenerasyondan Kendrick Lamar’ı görüyoruz. Eminem’in Lose Yourself performansıyla her ne kadar ekran başında kendimizden geçsek de daha derine indiğimizde performansın sadece müzikten ibaret olmadığını fark ediyoruz. Çünkü I Ain’t Mad at Cha şarkısı sırasında diz çöken Eminem, 2016’da ABD’deki polis vahşetini ve ırkçılığı protesto etmek için milli marş sırasında diz çöken Colin Kaepernick’e selam gönderdi. 

56 yıllık Super Bowl tarihinde rapçileri her ne kadar kısa sürelerle sahnede görsek de bu denli uzun bir performansla domine eden bir sanatçı daha önce sahne almadı. 2015’te Katy Perry ile beraber gördüğümüz Missy Elliot, 2012’de Madonna ile beraber sahne alan Nicki Minaj her ne kadar rapçi olsa da 5 dakikayı geçmeyen sürelerle şarkılarını seslendirdiler. Her sene farklı bir şehirde düzenlenen Super Bowl, 21. yüzyılda Los Angeles merkezli ilk Super Bowl’unu gerçekleştirdi. 

Peki, şimdiye kadarki en iyisi olabilir mi? Her ne kadar televizyonda en çok izlenen performans Katy Perry’e ait olsa da 2020’deki Jennifer Lopez-Shakira performansı 221 milyon izlenmeyle YouTube’da en çok izlenen gösteri olma yolunda ilerliyor. Bu sene 117 milyonluk izlenmeyle Katy Perry’nin rekoruna yaklaşan performansın YouTube’da kaç milyon izleneceğini şu anlık bilemiyoruz ama en ikonik performanslardan birine imza attığı kesin. Nitekim 20 yıldır onları takip eden bir izleyici kitlesini harekete geçirmeyi başardı. 

Gelecekteki Super Bowl devrelerinin daha maceralı bir şeye girip girmeyeceğini bilmek zor ancak şimdilik hip-hop, Amerikan sporuyla resmi olarak hizalanmış durumda. Her sene Super Bowl sonrası klasikleşen meme postlar’ı heyecanla bekliyoruz. Ve unutmadan, 21. yüzyılın en ikonik rapçilerinden olan Kanye West’in giyim tercihini göstermeden yazıyı bitirmeyelim.