Star Wars

Arts & CultureDecember 1, 2015
Star Wars

Star Wars: The Force Awakens’ın Disney hegemonyası altında izleyicilerle buluşacağı gerçeği ilk başlarda canımızı fazlasıyla sıkmıştı. Bu haberi aldıktan sonra akıllarda hemen beliren “Filmi kim yönetecek?”, “Disney bu büyük efsanenin hakkını nasıl verecek?”, “George Lucas’ın rolü ne olacak?” gibi sorular da zihinleri epeyce meşgul etmişti.

Tabii ki senaryo hakkında da pek bir fikir de yoktu. Yönetmen koltuğuna oturacak isimler arasında Michael Arndt, David Fincher ve Brad Bird gibi efsaneler yer alıyordu, fakat 2013’ün ilk çeyreğinde J.J. Abrams’ın bu büyük görevi üstlendiği açıklandı. Yönetmen senaryoyu bir sene içinde tamamladığını açıkladı ve The Force Awakens’ın adeta ‘Star Wars köklerine dönüş’ filmi olacağını belirtti. Abrams’ın ekibine göz atıldığı zaman Lawrence Kasdan ve Simon Kinberg gibi iki dev isim hemen göze çarpıyor. Ayrıca Star Trek serisinde Abrams ile çalışan kostüm tasarımcısı Michael Kaplan’ın da The Force Awakens’da hünerlerini sergileyeceğini söylemek lazım. John Carter, Star Trek serisi ve The Amazing Spider-Man 2’nin sinematografı Daniel Mindel da The Force Awakens ekibinde yer alıyor.

The Force Awakens’ın oyuncu ekibi için ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Mark Hamill, Carrie Fisher ve Harrison Ford yani namıdiğer Luke Skywalker, Leia Organa ve Han Solo, The Force Awakens’da yer alacaklar. Serinin 6. filmi Return of the Jedi’dan 30 yıl sonrasını konu alacak film, içinde barındırdığı yeni karakterlerle figür koleksiyonlarını fazlasıyla genişletecek anlaşılan. Eğer önümüzdeki birkaç yıla damga vurması beklenen bu isimleri merak ediyorsanız oldukça doğru bir yerdesiniz.

İşte o karakterler:

Finn: Attack the Block’tan tanıdığımız John Boyega’nın hayat vereceği Finn, eski bir Stormtrooper. İmparatorluktan izinsiz bir şekilde kendini çöllere atan Finn, rivayetlere göre gelecekte bir Jedi savaşçısı olabilir. Bekleyip göreceğiz.

Rey: Daisy Ridley’in canlandırdığı Rey’in geçmişi hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Fakat Abrams’a göre Rey isminin konulmasının özel bir sebebi var. Jakku Çölü’nün amansız mücadelecisi Rey’in, The Force Awakens’daki kilit karakterlerden biri olacağına eminiz. Dedikodulara göre de Rey, Han Solo ve Leia’nın kızı.

Kylo Ren: Girls’den tanıdığımız Adam Driver’ın canlandıracağı Kylo Ren, J.J. Abrams’ın deyimine göre bir Sith değil ve gücün karanlık tarafı için önemli bir figure olan Supreme Leader Snoke için çalışıyor. Darth Vader’ın izinden hiç sapmadan giden Kylo Ren, “If you only knew the power of the dark side” felsefesini benimsemiş.

Poe Dameron: X-Men: Apocalypse’ten tanıdığımız Oscar Isaac’in canlandıracağı Poe Dameron, efsanevi X-wing birliğinin en yetenekli ve cesur savaş pilotu. Dameron, The Force Awakens’da ‘Black Squadron’un kumandanı olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Captain Phasma: Game of Thrones’un Brienne of Tarth’ı Christie, yeni nesil Stormtrooper’ların lideri. Kendisi için özel yapılmış gümüş zırhıyla acımasız bir savaşçı olan Phasma, The Force Awakens için oldukça önemli bir karakter.

Filmin ilk gösterimi 14 Aralık’ta, Los Angeles’ta yapılıyor. 10 senelik büyük bir bekleyişin ardından 2D, 3D ve IMAX 3D olarak vizyona girecek The Force Awakens çılgınlığı son sürat devam ediyor. Japonya’nın milli hava yolu şirketi All Nippon Airlines’ın bir adet Boeing 787 Dreamliner’ını Star Wars’a adaması ve Empire Dergisi’nin muhteşem kapak tasarımları, Star Wars çılgınlığının boyutlarını biraz olsun açıklıyor. Muhakkak The Force Awakens, Lucas’ın ilham noktalarına saygı duruşunda bulunacak ve Joseph Campbell’in Hero’s Journey’sine veya Zen Samuraylarından Roma tarihine uzanan bir düzlemde Tao’ya selam gönderecek.

Author: Tabitha Karp

RELATED POSTS