24 Nisan’da izleyicilerle buluşan Netflix’in yerli yapımı Aşk 101, konusu ve oyuncularıyla olduğu kadar şarkı seçimleriyle de bizleri etkiledi. Çoğumuzun geçmişten aşina olduğu ve yeni neslin belki de hiç dinlemediği şarkılar, dizi sayesinde Spotify’da yeniden popüler oldu.

1998 yılında liseli bir grup gencin yaşadıklarına şahit olduğumuz dizi; gençlik anılarını, aşkı ve lise yıllarındaki gelecek kaygılarını ortaya çıkarıyor. Aşk 101 dizi müzikleri nostaljik seçimleriyle bize keyifli anlar yaşatırken yüzlerde bir gülümsemeye sebep oluyor. Bizleri liseli bir grup gencin hayatlarına ortak eden dizi, aynı zamanda 90’lı ve 2000’li yılların en güzel şarkılarıyla yeniden buluşturuyor.

Dizinin yayınlanmasının ardından Aşk 101 adına yapılan playlist’ler birer birer artarken, aynı zamanda birçok şarkı da önceki haftalara göre yükselişe geçti. Buna bir örnek de Mor ve Ötesi’nin “Daha Mutlu Olamam” şarkısı. Şarkı, dizi yayınlandıktan iki gün sonra Türkiye TOP 50 Listesi’nde 3 numaraya yükseldi ve 1 hafta boyunca ilk 5’teki yerini korudu.

Aşk 101 dizi müzikleri arasında en çok dinlenen 5 şarkı ise sırasıyla Şebnem Ferah’tan Bugün, Erkut Taçkın’dan Sevmek İstiyorum, Mor ve Ötesi’nden Daha Mutlu Olamam, Duman’dan Hayatı Yaşa ve Baba Zula’dan Bir Sana Bir de Bana oldu. Top 5’teki şarkıların daha çok 18-24 yaş aralığındaki gençler tarafından dinlenmesi de müziğin farklı nesilleri bir araya getirdiğini yeniden kanıtlamış oldu.