Spora Tutkuyla Bağlı Olanlar…

UnframedJuly 18, 2016
Spora Tutkuyla Bağlı Olanlar…

Bu sene 31.si düzenlenen Yaz Olimpiyaltarı’na ilk kez bir Latin Amerika şehri ev sahipliği yapıyor. Muhteşem plajları, harika doğası ve dünyaca ünlü Maracana Stadium’u ile olimpiyatlara, Rio de Janeiro’dan daha fazla yakışan bir şehir olamazdı. 5-21 Ağustos arasında tüm dünyanın gözlerini üzerinde toplayacak olan 2016 Yaz Olimpiyatları, “Tutkunu Yaşa” mottosuyla 19 gün boyunca 42 farklı dalda yarışa sahne olacak. Olimpiyatlarda iddialı ülkelerden biri olan Türkiye adına yarışacak sporculardan Ramil Guliyev, Işıl Alben ve Viktoria Zeynep Güneş, heyecanlarını bizimle paylaştılar. Birbirinden çok farklı alanlarda yarışan bu sporcuların ortak noktası ise tutkularını yaşıyor olmaları.

RAMİL GULİYEV
SPRINT ATLET

Sizi en başta spora ve atletizme yönelten ne oldu?

1990 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de doğdum. Sporcu bir ailede yetiştiğim için sporla iç içe büyüdüm. 2004 yılında başladım diyebiliriz. Önce farklı branşları denedim, ama sonraları kendisi de sprinter olan babamın yönlendirmesiyle atletizmi seçtim.

Olimpiyatlara hazırlanırken nasıl bir rutin izliyorsunuz?

Sporda başarı kolay gelmiyor. Her yarış öncesi hazırlık dönemi için koyduğum hedeflere ulaşmak adına çok çalışıyorum, sınırlarımı zorluyorum. Hazırlık dönemleri her sporcu gibi benim için de oldukça zor geçiyor. Tabi özellikle olimpiyatlara hazırlık döneminde de çok daha yoğun antrenmanlar yaptık.

Antremanlarınız için bir playlist yapsanız hangi şarkılar yer alırdı?

O anki ruh halime göre farklı müzik türlerini tercih edebiliyorum. Antrenmanlarım için bir playlist oluştursam bu liste elektronik, rap ve pop şarkılardan oluşurdu. Zaman zaman klasik müzik dinleyerek koşmayı da seviyorum.

Bu seneki olimpiyatların sloganı “Tutkunu Yaşa!” Siz tutkunuzu yaşadığınızı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle! Koşmak benim için yaşamak demek. Evet çok fazla zorluğa katlanmak zorundayım ama piste çıkıp yarışırken ve yarış bittikten sonra yaşadığım şey paha biçilemez. Bu duygu olmadan yaşayamacağımı düşünüyorum. Koşmak için dünyaya geldiğimi hissediyorum.

IŞIL ALBEN
BASKETBOL OYUNCUSU

Olimpiyatlara hazırlanırken en çok destek aldığınız kişi ya da şeyler neler?

En büyük motivasyon kaynağım olimpiyat madalyası kazanma hayalim. Bir sporcu olarak hayaliniz varsa çok çalışmanız ve kendinize inanmanız gerekiyor. Bu yolda çok büyük psikolojik desteğe ihtiyacım oluyor. Ailem ve basketbol kariyerimi devam ettirmemi sağlayan takım direktörümüz Mihriban Oğuz en büyük destekçilerim. Hem manevi desteğiyle yanımda olan, hem de performansıma katkıda bulunan, yenilikçi ve estetik ürünler sağlayan bir sponsorla beraber olmak da kazanma arzumu artırıyor.

Bu süreçte motivasyonunuzu kıran bir şey oldu mu? Kendi sınırlarınızı nasıl aştınız?

Ben çok sık hastalanan, minyon bir çocuktum. Ailem bu duruma üzüldüğü için başlarda spor yapmamı çok istememişti. Kısa olduğum için de takımlara girmem hep son anda oldu. Ancak kendi sınırlarımı basketbola olan aşkımla ve çok çalışıp kendime olan inancımı sağlamlaştırarak aştım.

Bu seneki olimpiyatların sloganı “Tutkunu Yaşa!” Sizin hayattaki tutkunuz ne?

Benim tutkum basketbol, sanırım bu hiç değişmeyecek. İlkokulda basketbol topunu elime aldım, ve bir daha da bırakmadım.

VİKTORİA ZEYNEP GÜNEŞ
YÜZÜCÜ

Yüzme kariyerinize nasıl başladınız?

Barcelona’da, 2013 Dünya Şampiyonası’ndan sonra ilk kez profesyonel oldum. Bu benim dünya çapındaki ilk yetişkinler arası yarışımdı. Orada iki ayrı finalde yüzdüm. 15 yaşındaydım ve uluslararası müsabakalara ilk kez gitmeye başlamıştım. Geleceğim için büyük bir adım, benim için iyi bir deneyimdi.

Bu yolculuğundan dolayı bir süre yüzemedin. Performansını nasıl geri kazandın? Bu süreçteki motivasyonun neydi?

Yüzmeyi bırakmadım. Yolculuğum sırasında antrenman yapmaya devam ettim. Sadece yarışlara katılamadım. 1 buçuk senelik bir süreçti. Kendimi göstermek istediğim yaşlarda olduğum için zor bir süreçti. Yine de hedefimi biliyordum ve tekrardan yarışmak için biraz beklemem gerektiğinin farkındaydım.

Sadece 17 yaşında olmana rağmen birçok altın madalya kazandın. Rio Olimpiyatları’ndan beklentilerin neler?

İlk Olimpiyat yarışım olacak. Yapabildiğimin en iyisini yapıp, yüzmenin keyfini çıkartmak istiyorum.

Author: Dilan Ayyıldız

RELATED POSTS