She Past Away ile Türkiye’de Dark Wave’in ne durumda olduğundan, Albert Camus’ye, unutulmaz konser anılarından Dior Homme’a uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Eğer sizin de kutlamalarınız kasvetliyse, ihtiyacınız olan her şey tam burada.

She Past Away’i daha önce hiç duymamış birisine grubu nasıl tanıtırdınız?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan: Erken dönem post-punk, synth-wave sahnesinden aldığımız ilhamı günümüz koşullarında soğuk ve karanlık bir biçimde yansıtmaya çalışıyoruz.

Bu arada kim bu ‘she’?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan: Herhangi biri değil. Genel olarak kaybedilenler üzerine bir anlam ifade ediyor.

En başa dönersek, She Past Away nasıl meydana geldi?

Volkan Caner: 2002-2006 yılları arasında Psychoma isimli projem ile darkwave/electro tarzı müzikler üretiyordum. Sonrasında doğru insanlarla tanıştım ve She Past Away ortaya çıkmış oldu.

Müziğinizi mercek altına aldığımızda ortaya çıkan melodilerin synth, davul, gitar ve bas gitarın muhteşem bir şekilde harmanlanmasından oluşuyor. Kendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan:  Synthler ve gitar müziğimizin vazgeçilmez unsurları. Ancak klasik bir rock grubu gibi enstruman kaygılarımız yok. Bu ilk başlarda Türkiye’de yadırganan bir şey oldu. Mesela drum machine kullanmamız. Bu tabi ki bilinçli bir tercih. İstediğimiz sound’un oluşumundaki en önemli etkenlerden biri.

Eğer fırsatınız olsaydı ilk albümünüz ‘Belirdi Gece’de neyi değiştirmek isterdiniz?

Volkan Caner: Belirdi Gece, daha eski dönemde yazdığım şarkılardan oluşuyor. Narin Yalnızlık bu anlamda bizi daha iyi ifade eden bir albüm oldu. Sound olarak büyük bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. İlk albüme göre daha minimal ve karanlık bir çizgide olduğunu söyleyebilirim.

She Past Away, Volkan Caner & Doruk Öztürkcan
She Past Away, Volkan Caner & Doruk Öztürkcan
Albert Camus” İnsanların bütün mutsuzluğu, kendilerini kalenin sessizliğinden koparan, kurtuluş bekleyişi içinde surlara atan umuttan gelmektedir.” demişti. Hayatın karanlık tarafını melodilerle aktaran bir grup olarak bu söz hakkında söyleyecek birkaç cümleniz vardır diye tahmin ediyoruz.

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan:  Umut, mutsuzluğu doğurur. İnsanoğlu her zaman sahip olduğundan fazlasını ister. Bu doğal döngü içinde mutsuzluk kaçınılmazdır.

Eğer herhangi bir filmin soundtrack’ini yapacak olsaydınız bu hangisi olurdu?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan: Blade Runner harika olurdu.

Müzik dışında nelerle uğraşıyorsunuz?

Volkan Caner: Grup harici uğraştığımız işler dönem dönem değişiyor. Ben müzik öğretmeniyim ama şu an çalışmıyorum.

Doruk Öztürkcan:  Kendi stüdyomda müzik prodüksiyon, mastering vb gibi işlerle uğraşıyorum.

Kasvetli kutlama Dior Homme’un İlkbahar / Yaz 2016 koleksiyonunun Paris’teki defilesi sırasında kullanıldı. Sizi gelecek günlerde modayla daha iç içe görecek miyiz?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan: İlerisi için böyle bir düşüncemiz yok. Daha önceden kullandıkları playlistlerden de haberdarız ve müzik seçimi konusunda oldukça iyiler. Bizi tercih etmeleri güzel bir sürpriz oldu.

Asla unutamadığınız bir konser anınız var mı?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan: İlk yurtdışı konserlerimizden biri olan Wave Gotik Treffen Festivali bizim için unutulmaz bir deneyimdi. Çok fazla sayıda kişinin önüne çıkmış olmak ve konser sonrasında kendimizi imza dağıtırken bulmamız oldukça enteresandı. Yanımızda 100 LP ve 100 civarı CD ile gittiğimiz konserde hepsinin bir anda tükenip insanların hala bize CD/LP sorması rüya gibiydi.

Son olarak, sizce Türkiye’de dark wave ne durumda?

Volkan Caner & Doruk Öztürkcan:  Koça bir hiç!