Shashank Verma “Traces of Survivance” – Resilient emotions and connection

Arts & CultureMarch 9, 2024
Shashank Verma “Traces of Survivance” – Resilient emotions and connection

Shasank Verma “Traces of Survivance” fotoğraf serisinde kendimizi duyusal ve manevi bir yolculukta buluyoruz. Varanasi’nin ruhani dokusu içinde vedalaşmak, huzur, birliktelik üzerine bir anlatı.

Bağlanmak; birden fazla ve tek yürekte olmak, asla yalnız kalmamak bazen de veda etmek… Kim ve hayatımızın neresinde olduğumuza göre kendini yeniden tanımlayan bir kavram. Ama bir şey kesin, her seferinde dayanıklılıktan bir parçası bulunuyor. İki aylık ziyaretinde fotoğraf sanatçısı Shashank Verma’nın iki aylık Varanasi gezintisinde sömürge sonrası Hindistan’ın kuşaklar arası bağlantı noktalarını ve bu bağlantıların oluşturduğu yegane birlikteliğin ruhani ilişkileri üzerinde duruyoruz.

Bir kültürü tanımak tek adımlık bir süreç değil. Yine aynı coğrafyanın kültüründe yetişen Shashank Varanasi kültürünü yakın bir mercek içinde; önce peyzajının karmaşık dokuları arasında, sonra sıkı dokunmuş toplulukları arasında ele alıyor. Manikarnika Grath gibi Hindu mitolojisinin mabedlerinden birisi olan bir alanda, mekanların kültürleri oluşturmaması söz konusu bile değil.

Hayatta kalmak, insanların ve kültürlerin önemli bir yapı taşı olarak karşımıza çıkıyor Manikarnika Grath’ta. Buraya evi diyen topluluklar, jenerasyonlar boyunca birbirine akan kültürler ve son kez veda edilen yakınlar… Bu suların anlatacak çok hikayesi var.

Görselleştirilmiş hikayelerden oluşan bir seçkinin arasındayız. Titreyen, güçlü kalan, kendi ve hayatla yüzleşen bir çift göz dikkatimizi çekiyor. Fotoğrafçının kendini cenaze seramonisinde bulduğu bir andayız. Her gün binlerce külün saçıldığı bu nehirde, ölüm “yeni bir yaratılışın portalı” olarak görülüyor. Shashank bu gözler ile ilgili “Yüzündeki gülümseme, bütün bu ciddiyetin içinde huzur ve umut dolu hissettirdi” diyerek lensine yöneliyor.

Tarihsel adaletsizlikler, modern dünyanın devam eden zorlukları karşısında yerel halkın gösterdiği dik başlı duruşlar, kimlik karmaşaları, kültürel asimilasyon ve mirasa karşı duyulan aidiyet, serinin soğuk gerçeklikler ile konuştuğu konular.

Author: TUNGA YANKI TAN

RELATED POSTS