Happiness is a Big Joke.

Happiness is a Big Joke.

Seda Akman’ın büyülü bir yanı var, derin bakmaktan ya da kahkahalarından korkmamasında mı gizli bilmiyorum ama ülkemiz televizyon dizilerinin mesafeli ve soğuk rollere taşıdığı bu kadının enerjisi sizin de aklınızı başınızdan alabilecek güçte! Neden mi bahsediyorum? Okumaya devam edin.

Seni oyunculuğa iten şey neydi?

İlk günden beri birlikte çalıştığım menajerim Renda Güner’in, cast direktörlüğünü yaptığı, Uğur Yücel’in yazıp, yönettiği film ‘Yazı Tura’ ile oyunculuğa başladım. Şanslıydım çünkü iyi bir oyuncunun yönetmeni olduğu bir filmde oynuyordum. Son çekim günümde, olmak istediğim yer burası dedim. Aşık oldum bu mesleğe. O günden beri işimi hep aşkla yaptım. Oyunculuk hayata daha geniş bir açıdan bakmamı sağladı. Yaşamın derinliğini daha iyi hissetmeme ve detayları görmeme yardımcı oldu. Beni daha da insan yaptı. İyi ki bu mesleği yapıyorum.

Bugüne kadar canlandırdığın karakterlere baktığında hayatını idame ettirme kaygısı ile seçtiklerin var mı?
Hayatımı idame ettirme kaygısı hep var. Sonuç olarak bu benim mesleğim fakat sırf bu sebeple oynamak istemediğim bir projeye hiçbir zaman evet demedim.

Ceket ve Pantolon / Jacket and Pants: Alexander Mqueen / Harvey Nicholas, Çorap / Leggings: Wolford,Madalyon ve Küpeler / Locket and Earrings: Louis Vuitton, Zincirler ve Yüzükler / Chain and Rings: Kısmet by Milka, Ayakkabı / Shoes: Christian Louboutin

Televizyonda olmak bir birey olarak ne hissettiriyor sana?

Her bir projenin başlangıcında çocuk gibi hissediyorum. Kendimi izlerken biraz ürkek, biraz çekingen ve çok da heyecanlı oluyorum.

Televizyon ekranında olmanın kitlelere oyuncuların hayatı üzerine söz söyleme hakkı verdiğini düşünüyor musun?
Göz önünde olan herhangi bir insan hakkında iyi ya da kötü muhakkak herkesin bir fikri, bir yorumu, bir sözü oluyor. Merak unsuru var çünkü işin içinde. Bunun bir hak olduğunu düşünmüyorum, hayatımızın doğal akışında var bu!

Güzel olmak senin için ne ifade ediyor?

Salt fiziksel güzellik tek başına bi anlam ifade etmiyor benim için. Genetik bir şans olduğunu düşünüyorum. Ama zeka ve akıl, kalp ve ruh güzelliği, yetenek ve başarı bütün bunlar bir araya geldiğinde ortaya çıkan güzellik, var olan kusurları bile örtüyor. Benim güzel olmaktan anladığım bu!

Kaban / Coat: Özgür Masur, Gözlük / Sunglasses: Max Mara / Safilo Group, Mayo / Swimsuit: Eres, Çanta / Bag: Louis Vuitton Pantolon / Pants: Alexander Mqueen / Harvey Nicholas, Madalyon ve Küpeler / Locket and Earrings: Louis Vuitton, Zincirler ve Yüzükler / Chain and Rings: Kısmet by Milka

Bugünlerde izlemekten en çok keyif aldığın isimler?

En son ‘The Young Pope’u izedim. Jude Law’ın müthiş performansını izlemekten büyük bir haz duydum. Duygu geçişleri ve sadeliğine hayran kaldım. Aynı dizide Silvio Orlado ve Javier Camara performanları da muazzamdı.

Fotoğraf çekmeye başladığını biliyoruz. Onu da oyunculuk gibi farklı hayatlarla yüzleşme olarak yorumluyor musun? Özü oyuncu olunca bireyin yaptığı her işe karışıyor mu o yanı, bize biraz anlatır mısın?

İster istemez karışıyor. Fotoğraf çekerken de derdim insan oldu. İnsana dair ne varsa ilgimi çekiyor. Sanıyorum porteye ilgim de bundan ötürü. Tanımadığım yüzlere tanıklık etmek, her bir çehre de farklı bir şey görmek, kiminin gözyaşı, kiminin gülümsemesi, kiminin nefreti, kiminin mutluluğu, kiminin heyecanı, kiminin umudu, kiminin aşkı, kiminin nefreti… Kısaca bizi biz yapan her şeyi, insana dair ne varsa görüyorsunuz. Tanıklık ettiğin her an yüreğine kazınıyor ve o anları hiç unutmuyorsun. Mesleki açıdan bana katkısı çok büyük.

Kısa, kısa…

Sinema ya da televizyonun hangi döneminde bu işi yapıyor olmayı tercih ederdin?

Yeterince özgür olduğu bir dönemde.

Duyduğun en güzel tavsiye?

Ne olursa olsun kendin olmaktan vazgeçme.

Duymayı hiç sevmediğin bir soru?

Bilmem hiç düşünmedim.

Cesur olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kesinlikle.

Gelecek üzerine çok düşünüyor musun?

Bazen evet bazen hayır.

Oyunculukla ilgili duymaktan sıkıldığın bir soru?

“Oynadığın karaktere benziyor musun?”

Üst / Top: Alexander Mqueen / Harvey Nicholas, Elbise / Dress: Alexander Wang / Beymen, Korse / Corset: Editor’s Own

Fotoğraf: Fora Norman
Moda Editörü: Burak Sanuk
Saç Mehmet Menteş
Makyaj: Ömer Faruk Dinç
Seda Akman, Seda Akman’a soruyor, linki takip edin!
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS