Sanat Dünyasının En Yaratıcı 5 Çifti

LifestyleJuly 21, 2017
Sanat Dünyasının En Yaratıcı 5 Çifti

Bir sanatçıya aşık olmak zordur derler, bilenler bilir! Peki ya iki sanatçı aşık olursa… O zaman neler olur. Tutku, ihtiras, yaratıcılık… Aklınız canlanan bu sıfatları somut örneklerle destekleyelim.

Marina Abramovic & Ulay

Marina Abramović's tribute to her past lover Ulay | HIGHXTAR.

Performans sanatının iki güçlü ismi 1975 yılında tanışıyor ve birlikte oldukları süreye birçok performans sığdırıyor. İkilinin en büyük hayali ise Çin Seddi’nde bir iş üretmek oluyor. Gerekli izinler yıllar sonra alınsa da aşkları için aynı olumlu durumdan söz etmek mümkün değil. 1989’da ayrılma kararı alan çift (Ulay’ın başka bir kadınla olan ilişkisinden bir bebek beklemesi üzerine) ilişkilerini de beklenmedik bir şekilde bitirecektir. Çin Seddi’nin iki ucundan birbirlerine yürüyen çift, ortada buluşur, son kez sarılır ve bir daha görüşmemek üzere birbirine veda ederler. 2010 senesine kadar! MOMA’daki retrospektif sergisini “The Artist is Present” başlıklı bir performans ile destekleyen Abramovic’in karşısına 1’er dakikalık periyotlarla farklı isimler oturmakta ve sanatçı onlarla sessizliği paylaşmaktadır. Yıllardır görmediği eski aşkı Ulay, karşısında yerini aldığında olanlar için ise kelimeler yetersiz kalacaktır….

https://www.youtube.com/watch?v=OS0Tg0IjCp4

Patti Smith & Robert Mapplethorpe

EFSANELER // Patti Smith: Gerçek Bir Efsane | Zorlu Performans Sanatları  Merkezi

16. yaş gününde annesinin hediye ettiği “The Fabulous Life of Diego Rivera” kitabıyla iki sanatçının birbirine duyduğu aşka aşık olan Smith, birlikte olduğu sanatçıyı beslemeyi düşler.

İstenmeyen hamileliği ile evden ayrılır ve doğum yaptıktan sonra hayallerinin şehri New York’a gider. O dönem çalıştığı kitapçıda tanıştığı Robert Mapplethorpe ile sanat, tutku, aşk ve dostluğu paylaşacakları bir ilişkiye başlar. İkilinin arasındaki en güçlü bağ hayal güçleri olur. Yıllar içinde Smith, bir rockstar’a Mapplethorpe ise ünlü bir fotoğrafçıya dönüşürken Robert, cinsel yönelimlerinin farklı olduğunu fark eder ve ilişkileri sonlanır ama ikilinin ruhları asla ayrılmaz. Efsane çiftin aşkları Smith’in kaleme aldığı Çoluk Çocuk başlıklı kitapla tüm sırlarını dökerken sanat dünyasını kapalı kapılarını biraz daha aralar… Birlikte üretmek ve birlikte büyümek derken ne demek istediğimizi tam olarak anlatamadıysak okuma listenize mutlaka alın deriz.

Madonna & Jean-Michel Basquiat

vintage Madonna | Madonna, Jean michel basquiat, Basquiat

Madonna popun kraliçesi olmadan önce, Basquiat için kraliçeydi. İlişkileri sadece bir yıl sürsede yeterince sansasyonel ve tutku dolu oldu. Basquiat’ın o dönemki sevgilisi Suzanne Mallouk, bu ilişkiyi öğrenince kulüpte şiddetli bir yüzleşme ile ilişki de son bulmuş oldu. Ayrıldıklarında Basquiat, Madonna’dan ona verdiği her resmi geri getirmesini istedi ve onları siyaha boyadı. Bu aşktan geriye kalan ise Jean-Michel Basquiat’ın Catfight isimli tablosu oldu. Tablonun en dikkat çekici yanı ise üzeri çizilen Madonna ismiydi.

Jean-Michel Basquiat | A Panel of Experts (1982) | Artsy

Jean-Michel Basquiat, Catfight

Frida Kahlo & Diego Rivera

SFCentric History: When Frida Kahlo and Diego Rivera Created in San  Francisco - Broke Ass Stuart's San Francisco Website

Öğretmen – öğrenci ilişkisi aşka dönmekte gecikmedi. Resme olan tutkuları onları efsaneleşecek bir aşka sürüklemişti. 1929’da evlenen çift, 10 yıllık birlikteliğini Rivera’nın Kahlo’nun kardeşi ile olan ilişkisinden ötürü noktalasa da bu tutkulu birliktelik bir seneye kalmadan yeniden kendisini gösterdi. 1954’te Kahlo’nun ölümüne kadar devam eden birliktelik, Meksika’nın en büyük ressamı olarak gösterirken Rivera ile beslenen Kahlo’nun harika bir ressama dönüşmesine şahitlik etti. Acıya karşı yaşamanın en güzel örneği Kahlo ve sanat dünyasının çapkın devi Rivera, devrimci ruhlarını birlikte besledi. Meksikalı Michalangelo olarak gösterilen Rivera’dan öğrendikleri ile Kahlo, acılarıyla mücadele etmenin başka bir yolunu keşfetti. Eserlerinin büyük çoğunluğu otoportre olan sanatçı için Picasso: “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz.” demiştir.
İkilinin birbirine duyduğu tutkunun kelimelere dökülmesi ise geride dillere destan mektuplar bırakmalarına sebep olmuştur. Öyleki Kahlo, Rivera’ya duyduğu tutkuyu şu sözlerle anlatır; “Hayatta başıma iki korkunç kaza geldi, biri tren kazası diğeri de Diego.”

Gilbert Proesch & George Passmore

1967’de tanıştıkları Central Saint Martis koridorlarından bugüne hep birlikte olan ikili; din, cinsellik ve kimlik üzerine işler üretiyor. 40 yılı aşkın birlikteliklerini 2008’de evlilik mertebesine taşıyan ikili, sanat dünyasının inişli çıkışlı aşklarına karşın sakinliğini koruyor.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS