Açılışlarda çok mu içki tüketiyorsunuz? Kendinizi dans pistinin ortasındaymışcasına dans ederken mi buluyorsunuz? Sanat eserlerine bakmıyor musunuz bile? Bu gerçekten siz misiniz?

İşte sanattan anlıyormuş gibi yapmanın kuralları:

  1. Cümlenize “Bakın, …” diye başlayın – sanki önemli bir şey söylemek üzeresiniz gibi duyuluyor. Karşınızdakinin ilgisini sizi sonrasında hatırlayabilmesi için en azından 1 dakika daha üzerinizde tutmuş olacaksınız.
  2. Yanınızdakine gülümseyip oradan kibarca uzaklaşın. Onları sanki tanıyor, fakat onlardan daha önemli konuşacak kişileri biliyor hissi vermiş olacaksınız. (O kişi muhtemelen en yakın arkadaşınız olacak ama ne fark eder, kimse bilmeyecek!) Not: Eğer konuşacak kimseniz yoksa, en fazla 10 dakika boyunca karanlık bir köşede saklanın.
  3. Ucuz şaraptan içmeyin. Kendinize bunu hatırlatın. Uzak durun. Tabi eğer ikinci kuralı uygulayamayıp karanlık bir köşede duruyorsanız, o zaman içmek size yardımcı olabilir.
  4. Kıyafet olarak bir kimono seçin – fotoğraflarınızın çekilmesi, ve sanattan anlıyor görünümü vermeniz gerekiyor ya…
  5. Kardashianların popüler kültürü ne kadar değiştirmiş olduklarından bahsedin. Aylardır sıkılmadan izlediğiniz Kim’in bebek kiloları ve Khloe’nin Lamar ile verdiği hayat mücadelesinin bir anlamı olsun.
  6. Aşağı yukarı bu noktaya ulaştığınızda bir partideymiş gibi sarhoş ve dans ediyor olacaksınız. E kimse zaten sizin sanattan anladığınızı söylememişti.

Elveda Felicia.

Not: Bu yazı Ahmet Polat’ın 3 Mart’ta başlayacak “A Bridge Too Far” isimli sergisinin heyecanıyla yazılmıştır.