Replika: Ekin Özbiçer

UnframedJuly 12, 2019
Replika: Ekin Özbiçer

“Düşünmek”, Ekin Özbiçer’in görsel dünyasını ifade etmek için kullandığı bir  kelime… Sanat, görseller yoluyla kendin olabildiğin bir yer. Ekin Özbiçer için ise, kendini anlatabildiği ve bir birey olarak neyi temsil ettiğini ve kim olduğunu gösterebileceği güvenli bir dünya. Şu an dünya, gelecek asırlar için keşfedilmeye, medyan okunmaya bekliyor… “Şanslı günümdeysem eğer, fotoğraflarımı; çizemediğim tabloları, çekemediğim filmlerin sahnelerini düşünerek yakalıyorum.’ Onun için fotoğraf bir çıkış noktası, bir ifade yöntemi… Ekin dünya’ya parmak izini bırakacak bir yolculuğa doğru yola çıkıyor. Olağandışı hikaye anlatımıyla birçok insanın dikkatini çekiyor. Sadece tek bir fotoğraf bile her şeyi anlatabilir! Özgünlük, Ekin’in işlerinin ana maddesi. İşte bu nokta da kendisinin Replika serisi ile karşılaşıyoruz… Gözlemleme kelimesinin esas alındığı bu seri bizi hem etkiledi hem de düşündürdü. Şimdi tüm bu duyguları yaşama sırası sizde!  

Fotoğraf çekmek senin için neyi ifade ediyor? 


Ekin Özbiçer: Şanslı günümdeysem eğer, fotoğraflarımı çizemediğim tabloları, çekemediğim filmlerin sahnelerini düşünerek yakalıyorum. Fotoğraf, istediğim anları dondurabilme fırsatı tanıdığı için benim için görsel bir hazzı ifade ediyor. 

Ben yaratmaktansa var olanı görünür hale getiriyorum dolayısıyla benim için yaratmak görmek anlamına geliyor diyebiliriz.

Ekin Özbiçer
Yazı nasıl tanımlarsın? 

Ekin Özbiçer: Sıcaktan bunaltmasına rağmen her sene yine de özlenen bir zaman dilimi. 

Replica” serisi hangi duygu durumlarının yansıması? 

Ekin Özbiçer: Küçüklüğümden beri, insanoğlunu, alışkanlıklarını, tercihlerini, davranışlarını incelemekten zevk alıyorum. ‘’Replika’’ seriside, diğer fotoğraf serilerim gibi, sosyoloji merakımın, fotoğrafla buluşmuş hali. 

İşlerinizi hiç görmemiş birine sanatını nasıl tarif edersin? 

Ekin Özbiçer: Resim, sinema ve sosyoloji merakımı bir araya getiren fotoğraflar çekiyorum. 

Senin için yaratmak ne anlama geliyor? 

Ekin Özbiçer: Ben yaratmaktansa var olanı görünür hale getiriyorum dolayısıyla benim için yaratmak görmek anlamına geliyor diyebiliriz. 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS