Ren Hang’ın Ölümsüz Duruşu

Arts & CultureDecember 23, 2020
Ren Hang’ın Ölümsüz Duruşu

Kışkırtıcı fotoğrafları ve şiirleriyle tanınan Ren Hang 30 yıllık hayatı boyunca dünyanın çoğu yerindeki galerilerde işlerini sergileme fırsatı buldu. Gucci ve Maison Kitsuné gibi tanınmış moda markalarına yeni soluklar getirdi.

Ren Hang kariyeri boyunca nude fotoğraflarla insan formunu yüceleştiren fakat aynı zamanda bir nesneymişçesine dekorasyona alet eden tarzıyla Çin’de toplum tarafından tabu haline getirilmiş erotizmin bastırılan sesi oldu. Defalarca kez tutuklanmış olmasına rağmen özgün tarzından ödün vermeden insan anatomisini bitkiler ve hayvanlarla harmanlayan ve nüditeyi vurgulamak niyeti sergilemeyerek bir amaçtansa araca dönüştüren objektifiyle yarattığı sanatı sürdürmeye devam etti.

Kariyeri boyunca analog bir makine kullanan Hang, eserlerinde profesyonel modelleri kullanmaktansa arkadaşlarını merceğiyle ölümsüzleştirdi.

Genelde hep arkadaşlarımı fotoğraflarım çünkü yabancılar ile rahat olamıyorum.

Çalışmalarına bir isim ve tarih atamayarak onları betimlememeye dikkat eden fotoğrafçı, ürettiklerinin kendi seslerinin insan ölçeğinin doğuştan gelen sübjektivitesiyle kişiselleşmesine ön ayak olmanın öneminden hayatı boyunca vazgeçmedi.

Ben bir mesaj vermek istemiyorum. Fotoğraflarımı ve çalışmalarımı bir bütün olarak açıklmayı tercih etmiyorum.

Ren, çıplaklık içeren çalışmaları yüzünden ona atanmış politik görevi bilinçli şekilde hiçbir zaman sahiplenmedi. Kendisinin dilediği biçimde yansıttığı, iç dünyasının estetik şekilde dışavurumu olarak ortaya konulmuş eserleri, belli sınırları zorlamak veya politik bir duruş sergilemektense perspektifini yansıtma amacı güdüyorlardı.

İşlerimi tabu olarak görmüyorum çünkü kültürel veya politik bir içerikte düşünmüyorum. Bilerek sınırları zorlamıyorum, yalnızca ne yapıyorsam onu yapıyorum

Aynı zamanda bir şair olan Hang, hayatının büyük bölümünde depresyon ile verdiği savaşı 30 yaşında kaybetti. Şiirlerinde genel olarak ideal aşk ve yalnızlık temasını işlerken bir yandan da bizlere sevdiklerini kaybetme ve yalnız kalma korkusunu açığa çıkaran dizeler sundu. Son günlerini anlatan “My Depression” adlı kendi bloğuna yazdığı bir nevi günlük diyebileceğimiz final eseriyle geride eşsiz bir miras bırakarak bizlere veda etti.

Gift
Life indeed is a precious gift but I often think

it seems sent to a wrong person

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS