Recycling Beauty

Arts & CultureOctober 19, 2022
Recycling Beauty

Bundan 27 yıl önce Miuccia Prada ve Patrizio Bertelli’nin eş başkanlığında çağdaş sanat ve kültür alanında çalışmalar yapmaya başlayan Fondazione Prada’nın Milano’daki 20.yüzyıldan kalma içki fabrikası 17 Kasım 2022 – 27 Şubat 2023 tarihleri arasında kapılarını Anna Anguissola ve Denise La Monica’nın Salvatore Settis küratörlüğünde düzenlenen “Recycling Beauty” sergisine açıyor. 

Yunan ve Roma İmparatorluklar’ından Orta Çağ ve Barok dönemden kalma antikaların tekrar kullanımına odaklanacak olan sergi, klasik eserlerin geçmişteki miraslarımız olması dışında, katılımcıların günümüzü ve geçmişimizi etkileme gücü üzerine düşünmeye itiyor. Serginin asıl odak noktası, antik bir eserin harabeler arasından kurtarılıp bir şeyler için üretildiği zamanki gibi etkinleştirilme anı.  Geri dönüştürülen her parça yepyeni bir alanda değer kazanırken, önceki kullanım dönemi bağlamından da çok kopmayacak. Enstelasyonda antik ürünlerin sanatsal ve tarihi anlamdaki değeri parlatılırken, anlamlarının değişimleri ve gelişmeleri de gözler önüne serilmiş olacak. 

Tasarımında, yaşayan en ünlü mimarlardan biri olan Rem Koolhaas’ın da imzası bulunması sergiyi çok daha merak edilesi hale getiriyor. Fondazione’nin Podium ve Cisterna binalarına yayılmış olan sergi, tarihsel analiz ile hayal gücünü kesiştiren deneysel bir sürece imza atacak. Podium’da sergilenen parçaların habitatla bir bütün olarak görülmesi, alçak sütün kaideler kullanılarak sağlanacak. Hücre benzeri yapılar da, izleyicilere daha rahat bir izlenim olanağı sağlayacak. Cisterna’da ziyaretçileri aşamalı bir sergi bekliyor. Balkon yüksekliğinden, farklı görüş açıları ile gözlemlemeleyebilecekler. Bu binadaki odalardan biri, geç dönem Roma’nın en önemli eserlerinden biri olan Konstantin’in devasa heykeliyle dolu olacak. 

“Recycle Beauty”,  sanat ve mimari ile objelerin farklı bir tarihsel, sanatsal ve felsefik bakış açısıyla yeniden detaylı bir şekilde ele alınarak günümüz düşünce ve deneyimleriyle dokuları bozulmadan Fondazione Prada bünyesinde deneysel bir sergiye imza atacak. 

Author: Zeynep Çalandağ

RELATED POSTS