Rashid Samuel, Photographer

PeopleMay 17, 2016
Rashid Samuel, Photographer

Rashid, ya da herkes tarafından tanındığı isimiyle Versus New York’taki sokaklarını ve müzik dünyasını katlediyor, özellikle de Brooklyn’e egemen olan genç rap şarkıcılarının arasında. Ne Instagram kullanırken ne de hayatı belgelerken filtre kullanmıyor. Resimleri modern zamanı yansıtan @versusandco’ya dikkat edin.

New York senin şehrin mi? New York’ta nerede yaşıyorsun?
Kesinlikle, Brooklyn isimli her şeyden biraz biraz bulabileceğiniz yerde doğdum ve büyüdüm.

İş estetiğini ve ele aldığın konuları nasıl tanımlardın? Gerçekten çevrendeki insanları mı kayıt altına alıyorsun?
İşimi gündelik olayların samimiyetle çekilmiş enstantaneleri olarak tanımlardım – samimi bir göze sahip olmak bana zorlanmamış pozları yakalamak için zamanlamayı öğretti, genelde en doğal rahat çekimleri yakalamaya çalışıyorum.

İşlerin New York’tan etkileniyor mu?
Büyük ölçüde. New York hızlı bir yer, her gün yeni bir insan görüyorsunuz. Küçük bir yer ama o kadar çok şey içeriyor ki kültürlerin karıştığı bir yer haline geliyor. Kültürlerin karışmasıyla gerçekleşen bir çok parti, etkinlik ve toplantıda bir çok insanla tanışıp o kısa sürelerde onlardan çok şey öğreniyorsunuz.

Hep müzik ortamındasın. Şu aralar sana kim ilham veriyor?
Sen söyleyene kadar bunu hiç fark etmemiştim. Ama şu aralar Soundcloud’da başlayan yeni sanatçı dalgasından esinleniyorum; onlar genç ve iyi görsellerle ortamda kendilerini belli ediyorlar.

Takıldığınız bu müzik ortamı nedir? Bu ortamda fotoğrafçı olmak nasıl?
Yakın arkadaşlarımın çoğu moda/müzik ortamında ve büyük isimlere yakınlar, açıkçası çok çılgın olduğunu düşünebilirsiniz ama aşırı derecede rahat, aceleye gelmeden takılıyorsunuz, etkinliklere gidiyorsunuz; çılgın bir şey yok. Ben de zaten fotoğraflamak için büyük sanatçılar aramıyorum, bir şekilde onlar yol almadan önce insanlara rastlıyorum ve sonunda önemli birileriyle takılıyor oluyoruz.

Gündüzden geceye nasıl çalışıyorsun?
Benim iç saatimin sistemi farklı; genelde sakin ve rahat bir gün geçiriyorum, gecemi nasıl planlayacağım üzerine düşünüyorum. Yaptığım şeylerin çoğu düzensiz, etkinliklere gitmenin yolunu buluyorum ve eğer yalnızca davetle alan sıkı bir etkinlikse nasıl dahil olabileceğime kafa yoruyorum, genelde içeri giriyorum, bazen de giremiyorum; ama gecelerimi (neredeyse sabaha karşı) bir kaç saat önce çektiğim fotoğraflar üzerine çalışarak ve onları herkes uyanmadan önce yayınlayarak sonlandırıyorum.

Sosyal medya hayatını etkiledi mi?
Eğer birisi bir şeyi görmezse, o var olmaz, yani evet bu sosyal medya nesli bana biraz daha farkındalık kattı.

Sosyal ağları kullanmaktan dolayı herhangi bir baskı hissediyor musun?
Güncel kalmalısınız, sayıları korumalısınız; boşlayamazsınız yoksa unutulursunuz.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS