Pop Art’ın Papa’sına Retrospektif Bir Bakış

Arts & CultureSeptember 5, 2021
Pop Art’ın Papa’sına Retrospektif Bir Bakış

Çarpıcılık, skandallar ve üzerinden yıllar bile geçse her işiyle başka bir tartışmaya konu olmak Andy Warhol’u özetlemek için kullanılabilecek sadece birkaç tanım. Dönemindeki sanat anlayışını ve sanat kavramına dair tartışmaları bambaşka yönlere sürükleyen ve sadece sanat değil aynı zamanda reklam anlamında da pek çok işe imza atan Warhol’un “Warhol olmadan önce” yaptığı işlere göz atmak ister misiniz?

Long-Sharp Gallery Indianapolis sanatçının doğum gününü ve kendilerinin 15.yılını kutlama amaçlı “Andy Warhol: A Survey of Portrait and Figurative Drawings from the Mid-1950s” isimli sergilerini duyurdu. Sanatçının ünlenmeden önceki dönemine dair pek çok kayıp ve yok edilmiş materyal olsa dahi bu sergide gösterilen işlerle Warhol’un imzası haline gelecek çizgilere ulaşmasını ve sonradan tamamlayacak olduğu personasını yaratma yolculuğunu izlemeniz mümkün.

Andy Warhol, “Brandon de Wilde smokes camels because they are mild”, Circa 1953.

Karikatürize çizgilerle donatılmış ilk dönem işlerinde Warhol’un pop art döneminde de sıkça gördüğümüz şöhret ve aşırılık temalarını bulmak mümkün. Sanatçının gelişim dönemini incelemek ve sonradan olanların geçmişini aralamak için “Andy Warhol: A Survey of Portrait and Figurative Drawings from the Mid-1950s” sergisini 25 Eylül tarihine kadar fiziksel ve çevrimiçi şekilde ziyaret etmek mümkün.

Kapak Görseli: Andy Warhol, “Untitled (Female Figure Seated)”, Study for Ladies’ Alphabet, Circa 1953-1954.
Author: Naz Başaran

RELATED POSTS