Poor Things

Arts & CultureSeptember 12, 2023
Poor Things

Yunan yeni dalga sinemasının öncülerinden Yorgos Lanthimos’un son filmi Poor Things ile izleyicileri zevkler ve acılarla dolu ihtişamlı bir dünyaya sokarken, bir bilim insanı tarafından hayata döndürülen genç bir kadının hikayesini konu ediyor.

Deneyimin başlı başına her şey olduğu bir evrende üstkurmaca bir anlatım tarzı kompozisyonla katmanlar arası dengeyi doğru tonda yakalayan Poor Things, herkesin arkasından konuştuğu ancak sahip olmak için uykuları kaçıran bir varoluşa hizmet ediyor. Alasdair Gray’in aynı adlı romanından uyarlanan film, toplumdaki erkek ve kadınların rolleri hakkında konuşmak için gotik geleneklerin dilini kullanıyor.

Trajik bir şekilde hayatını kaybeden Bella, 1800’lü yıllarda zeki ve alışılmışın dışında deneyler yapan bir bilim adamı Dr. Godwin Baxter tarafından beyninin bir bebeğin beyni ile değiştirilerek hayata döndürülen genç bir kadındır. Bilim insanının koruması altındaki Bella öğrenmeye ve kendi kendini keşfetmeye heveslidir. Kendisinde olmayan dünyeviliğe aç olan Bella, dünyayı keşfederken yolu becerikli ve ahlaksız bir avukat olan Duncan Wedderburn ile kesişir ve ikisi kıtalar arası çılgın bir maceraya atılır.

Poor Things, Lanthimos’un yakın çekim ve estetik konusundaki zevkini yeniden ortaya çıkararak, hikaye anlatımına yardımcı olan yaratıcı yaklaşımının yeni bir yönüne odaklanıyor. Hikaye, başlangıçta gizli tutulan nedenlerden ötürü, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun yeteneklerine, mizacına, kelime dağarcığına ve dengesiz bir yürüyüşe sahip yetişkin bir kadın olan, Frankenstein’a benzer bir şekilde yeniden dirilen Bella Baxter’a odaklanıyor. Mary Shelley’nin “Frankenstein” adlı eserinden ilham alan hikaye, yeniden canlandırılmış bir kadının cinsel, duygusal ve entelektüel olarak kendini keşfetme arayışını konu alırken, edebi ilhamları ve görsel dünyasıyla da öne çıkıyor. 

İlk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapan ve festivalde yarışan Lanthimos imzalı Poor Things, en prestijli ödül Altın Aslan’ı kazanırken gösterim tarihleri ise ABD’ 8 Aralık, İngiltere ve İrlanda’da 12 Ocak ve Avustralya’da ise 18 Ocak olarak açıklandı. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS