Özgür Masur’la Sanatında Ustalaş

TVMarch 25, 2022
Özgür Masur’la Sanatında Ustalaş

Özgür için doğa ile olan etkileşimi her şeyin üzerinde. Koku ise son dönem tasarımlarının ana ilhamını oluşturuyor. Duygunun tasarımlarının yürütücüsü olduğunu ve lüksü merkezine aldığı bir evren kuran Özgür Masur’un bireysel lüks anlayışının oldukça basit bir formülü var; “Kahveye ayırdığım zaman benim için o günün içindeki en lüks zaman oluyor.” Ustalık da kendinden emin bir tavırda, kendi doğrularınla devam edebilmekten geçiyor. 

Tasarımlarını hiç görmemiş birisine moda ile etkileşimini nasıl anlatırsın?

Hikayelerimle… Hep eskiden bir şey bulabileceklerini hissettiririm. Eskiye ait bir koku, bir duyu, bir görsel, bir karakter, bir özlem, ailesinden kalan bir duygu…

Sanatında seni bu güne taşıyan ne oldu?

Denemek ve yanılmak. Mutlaka denerim ilerlerim ya da bırakırım. Yanılmayı seviyorum ve yanılmadan ilerleyemiyorum. Yanılmadığım bir işten başarılı bir sonuç çıkarmadığımı hissediyorum. Mutlaka savaşacağım bir şeyin olması, kendi içimde tartıştığım bir şeylerin, duyguların olmasını seviyorum yoksa hiç başarılı hissetmiyorum.

Özgün olmayı nasıl tanımlarsın?

Daha önce yapılmış mı yapılmamış mı gibi soruların peşinden hiç koşmuyorum. Olmamış bir şeyin hayalinin mümkün olmadığın düşünüyorum. Mutlaka geçmişimin geleceğe bırakacağı referansın peşinde koşuyor ve bunu sağlamaya çalışıyorum. 

“Kahveye ayırdığım zaman benim için o günün içindeki en lüks zamanı. Kendine zaman ayırmayı becerebilmek bence tutku ve bağımlılık yaratıyor.”

Kahve senin için kendini şımarttığın anları mı ifade ediyor? 

Kahveye ayırdığım zaman benim için o günün içindeki en lüks zaman oluyor. 

Seni güçlü kılan unsurlar nedir?

Bütün duyularımı kullanmayı becerebilmek bence. Çünkü insan duyuları ile yorum yapabilir. Ya koklayabilir, ya görebilir ya duyabilir…

Doğa ile arandaki etkileşim nasıl?

Doğa ile olan etkileşimim her şeyin üstünde geliyor. Benim için olmazsa olmaz. Bir parçası olduğumu çok derinden hissediyorum.

Tutkuyu nasıl tanımlarsın?

Tutku benim için insanı besleyen bir şey. Tutku, ihtiras olmadan bence hiçbir insan mutlu olamaz. Tutkunun peşinden koşarsın. Tutku ile yorumlarsın. Tutku bence aşk ile eşdeğer, bağlanmak gibi bir şey benim için.

Seni hayata tutkuyla bağlayan şey ne?Mesleğimin peşinden koşmak, kitap bakmak, yalnız kalmak bu aralar daha çok benim için bir tutku haline geldi. Kendine zaman ayırmayı becerebilmek bence tutku ve bağımlılık yaratan bir şey.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS