Oyuna Katıl!

Arts & CultureApril 8, 2020
Oyuna Katıl!

Artchain N1 Art as Pandemic

Sanatın paylaştıkça güçlendiğine inanıyoruz. Bunun için pandemi günleri ve ötesi için xtopia ile bir sanat zinciri kurmak istedik. Sen de bu kolektif üretimin bir parçası olmak istiyorsan, önceki çalışmalarını görebileceğimiz portfolyonu ekleyerek bize ulaş! info@basedistanbul.com adresinde seni bekliyoruz!

‘‘Exquisite Corpse’’ nedir?

İlk olarak sürrealist sanatçılar tarafından tuhaf ve sezgisel çizimler oluşturmak için kullanılan işbirlikçi bir çizim yaklaşımıdır. Sürrealist sanatçılar; Yves Tanguy, Jacques Prévert, André Breton ve Marcel Duchamp tarafından 1925’te Paris’te ortaya çıkmıştır. Katılımcılar sırasıyla bir kağıda yazı yazar veya çizim yapar, sonrasında kağıdın bu bölümü katlanır ve bir sonraki katılımcıya sıra gelir.

ArtChain

Exquise Corpse kurgusunu biraz daha değiştirerek günümüze adapte ettiğimiz bu yaklaşımda; ‘‘Exquisite Corpse’’ oyununu kendi kurallarımızla yeniden düzenleyerek, her katılımcının sadece kendisinden önce yaratılan işi görebildiği ve o işten ilham olarak kendi işini yarattığı veya mevcut işe kendi yorumunu kattığı bir düzenle ilerleyerek, bir “artchain” oluşturmasını hedefliyoruz. Zincirin sonunda sürreal bir meta hikayesi oluşması umuduyla; her katılımcının yarattığı eseri bir cümle ile tanımlamasını bekliyoruz.

Seriye katılan isimlerin gizli tutulacağı bu hikayede, işe en son kimin dokunduğu gizemini korurken ilhamını sakınmayacak.

İlham

Gerçekliği yeniden düzenlemek.

Araçlar

Jest, hareket, hareketsiz görüntüler, dans, yaratıcı yazı, video şiiri, film, audio-visual, animasyon, kolaj, fotoğraf, resim, suluboya, ses, müzik, heykel. Sizden bir önceki esere nasıl cevap vereceğiniz size bağlı.

Analog içerik, dijital reprodüksiyonlar ile (fotoğraflar veya videolar) gönderilmelidir .

Not almaktan, karalamaktan, çizmekten ve bunları kayda almaktan çekinmeyin.

Süreç

Her sanatçının çalışmasını teslim etmek için 24 saati var.

Eğer daha kısa sürede bitirirseniz lütfen bizimle iletişime geçin bu şekilde bir sonraki kişiyle daha hızlı iletişime geçebiliriz.

Bu çalışma döngüsünde ihtiyacınız olan her türlü yardım için biz buradayız.

Sırası gelen sanatçı, yalnızca kendinden önceki çalışmayı görebilecek böylece halkadaki diğer eserleri bilmeden bir çalışma ortaya koymuş olacak. Oyun sonlanana kadar anonimliği korumak amacıyla size göndereceğimiz çalışmanın kime ait olduğunu söylemeyeceğiz. Böylelikle gizemi koruyabilir ve bireysel üretiminizi, ilhamınızı manipüle etmeden ilerleyebiliriz.

Sanatçı kendisine gönderilen bir önceki resimden/videodan/dosyadan başlamayı tercih edebilir, önceki çalışmaya ekleme/ çıkarma/ düzeltme yapabilir ve dolayısıyla önceki çalışmayı değiştirebilir ya da yanıt vermek üzere yeni bir çalışmaya başlayabilir. Seçim sizin.

Eserleri e-mail yoluyla toplayacağız ve sıradaki sanatçıya ileteceğiz. Çalışma sonunda tüm eserlerin sıralı bir arşivini elde edeceğiz ve aynı zamanda son kolektif parçamızı oluşturacağız.

Bir sonraki sanatçı sadece güncel eseri görüntüleyebilecek ve proje boyunca adım adım üretilen tekil eserler sadece proje sonlandığında paylaşıma açık olacak.

Kompozisyon/Format/Süre:

Zamana dayalı bir araç ile çalışıyorsanız maksimum süreniz 30 saniye.

Formatımız basit, 1080p (1920 x 1080) {16:9}.

1920 x 1980 olan bir dosyayı gönderdiğiniz sürece kompozisyonun istediğiniz bölümünü veya alanını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çalışmanızın farklı sürümlerini/uzantılarını kaydettiğinizden/dışa aktardığınızdan lütfen emin olun. En sonunda kaydettiklerinizi bir araya getirin böylece bir sonraki sanatçının çalışması kolaylaşır.

Sizlere tavsiyemiz ekranı tamamen boş/siyah bırakmamanız (ses dosyası ivb mediumlar için) ama aynı zamanda bu yönde ilerlemek isteyen varsa lütfen ilerlesin çünkü bu sizin eseriniz.

İsterseniz çalışmanıza başlık ekleyebilir ve birkaç kelime ile anlatabilirsiniz, tamamen size bağlı. İçgüdüsel olun, çok ciddiye kaçmadan – çalışmanızla ilgili bu kelimeler yalnızca yarattığımız kolektif hikayeyi geliştirmelidir- eleştirmek,analiz etmek veya savunmak değil.

Hep birlikte bu kolektif zincirin bizi nereye götüreceğine bakalım…

Lütfen kendinize dikkat edin ve üreten tarafınızı canlı tuttun!

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS