Nolan’ın yaptığı hiçbir şey geleneksel olmadığı için biyografik bir film olarak adlandırmakta tereddüt etsek de, 2023’ün gözde filmi Oppenheimer’a göz atmakta fayda var. 

Interstellar, Inception, Prestige, Memento… Nolan’ın dünya çapında tanınmasını sağlarken bizlere göz zevki yaşatan filmlerinden bazıları. 2020’de Tenet’in ardından şimdilerde bir başka film ile konuşuluyor: Oppenheimer. Kelimenin kendisi Almanca olduğuna dair göz kırpsa da aslında Amerikalı bir bilim insanından bahsediyoruz. Bilim ve teknoloji dünyasında “ilk nükleer bombanın babası” olarak anılan Oppenheimer’ın hayatına odaklanacak film, Christopher Nolan’ın ilk otobiyografik filmi olacak. Ağustos 1945’te yarattığı nükleer silahların ilk kez Hiroşima ve Nagazaki’de kullanmasının ardından “Şimdi de ben dünyaların yok edicisi oldum.” sözüyle bilinen Oppenheimer, ilginçtir ki savaş bittikten sonra nükleer silahların kullanılmasını engellemek için ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nun etkili Genel Danışma Komitesi’nin başkanı oldu. 

Geçmişte her ne kadar filmlerinde Prestige’deki Tesla gibi bilinen figürleri görsek de daha önce bir Nolan projesinin arkasındaki ana anlatı tarihsel bir figürün hayatı olmamıştı ancak denenmişti. 2002’de Insomnia sonrası milyarder Howard Hughes’un hayatını kaleme alan Nolan daha sonraları Hughes’un hayatını ele aldığı senaryo için yazdığı en iyi senaryo olduğunu söylemişti. Peki, ne oldu da yazdığı en iyi senaryoyu ekrana taşıyamadı? Cevap Scorcese. Nolan’ın filmi 2002’de Jim Carrey’in Howard Hughes olarak rol alacağı bir yuva buldu ancak Scorsese ve Leonardo DiCaprio’nun benzer temalı The Aviator filminin prodüksiyonu ve çıkış tarihi önde başladı ve Nolan’ın projesi suya düştü. 

Oppenheimer’la ilgili başka bir büyük haber, Nolan’ın 2002’deki Insomnia’dan bu yana Warner Bros. dışında çekilen ilk filmi olması. Pandemi sırasında Tenet’in tartışmalı vizyona girmesi hibrit bir sürüm modeline taşıma kararıyla Nolan, yollarını ayırma kararı almıştı. Bunun dışında cast’ın neredeyse hepsi açıklandı. Oppenheimer rolünde Cillian Murphy, Oppenheimer’ın eşi Katherine Oppenheimer rolünde Emily Blunt’ı göreceğiz. Bu ikili dışında filmde olacak isimler Florence Pugh, Robert Downey Jr., Matt Damon, Rami Malek, Josh Hartnett, Dane DeHaan ve Jack Quaid. Daha önce Dunkirk ve Inception gibi yardımcı rollerde gördüğümüz Cillian Murphy’i ilk defa bir Nolan filminde ana karakter olarak izleyeceğiz. Oppenheimer, Nolan ve Murphy’nin altıncı işbirliği olacak. Ayrıca gerçekte Oppenheimer’la Einstein’ın yollarının kesiştiğini biliyoruz. Bu yüzden Einstein’ı filmde görmemiz olası.

Variety’nin haberine göre 100 milyon dolarlık bir bütçeye sahip film, Nolan’ın bütçeyi oldukça kıstığını gösteriyor. Nitekim son filmi Tenet’e 225 milyon dolar, The Dark Knight Rises, Inception ve Dunkirk 150-180 milyon dolar ayrılmıştı. Çekimlerine yeni başlanan film için ilk görsel yayınlandı ve vizyon tarihi 21 Temmuz 2023 olarak açıklandı. Vizyon tarihi, Hiroşima’ya bomba atılmasının yıldönümünden yaklaşık iki hafta önce.

Her ne kadar şimdilik bildiklerimiz kısıtlı olsa da oyuncu seçimi ve başlı başına Nolan ismi tüyleri diken diken ediyor. Gerçek hayat hikayelerinin insanda bir başka etki bıraktığı bir gerçek. Nükleer bombanın yarattığı trajediyi Christopher Nolan’nın yönetmenliğinde izlemek hiç şüphesiz unutulmaz olacak.