Yapımcılığını #YvesSaintLaurent’in ikonik kreatif direktörü #AnthonyVaccarelle’nin üstlendiği, müziklerini Fransız elektro sektörünün başarılı isimlerinden SebastiAn’ın ürettigi ve sinemanın efsaneleşen isimlerinden #GasparNoe’nin yönettigi “Summer of ‘21”, moda sektörünün şu ana kadar sunulmuş en çarpıcı görüntüleriyle bizleri baş başa bırakıyor .

15 Aralık 2020’de moda evi, İlkbahar / Yaz 2021 koleksiyonu için çölün ortasında Yves Saint Laurent’in baş harflerini çizdi. Anthony Vaccarello’nun çağrıştırdığı temel değeri teşvik etmek için kum tepelerinde yürüyen 66 siluet hiçliğin sarmaladığı kurak alanda boy gösterdiler. Bugün Fransız sinemasının öne çıkan isimlerinden Gaspard Noé, koleksiyonu yeniden yorumluyor. Noé, Cannes Film Festivali’ndeki gösterimleri sırasında birçok skandala neden oldu. 2019’da, iki Fransız aktris Charlotte Gainsbourg ve Béatrice Dalle tarafından yönetilen, Saint Laurent tarafından yapılan kısa bir film olan Lux Æterna’yı tanıtarak moda dünyasını baştan çıkardı. Bu yıl Arjantinli film yapımcısı, abartılı kadınlık dolu en son Saint Laurent koleksiyonunu yöneterek tekrar çığır açıcılıkta sınır tanımıyor.

Karanlık bir ambiyansın Yves Saint Laurent’in elegant perspektifiyle buluştuğu kısa filmde, bir endişe hali Noe’nin Climax filminde kullandığı şarkıların uyarıcı etkisiyle bizleri bambaşka bir evrene sürüklüyor. Disko dönemi seslerini ve giallo olarak bilinen 70’lerin İtalyan korku filmi temalarını, markanın 1960’ların Paris’indeki köklerinin her şeyi kapsayan kültürel estetiği altında harmanlayan film, rüyalardan çıkmışçasına kendimizi yaratılan ambiyansın kucağına düşerken bulmamızı sağlıyor.

Charlotte Rampling adlı sinema sanatçısının ön planda tutulduğu yapımda, ağırbaşlı fakat bir yandan da barındırdığı keskin burjuva tonlarıyla neredeyse sinsi denilebilecek vurgular markanın estetiğiyle bir araya gelip izleyicilere unutulmaz bir görsel şölen sunuyorlar.

Kırmızı renk ağırlıklı, Fransız aristokratlarının dünyasından kopup gelmiş mobilyalar, halılar ve işlemeli duvarlar meşhur moda evinin klasik tarzını yansıtan siyah rengiyle harmanlanarak bizlere etkileyici bir kontrast armağan ediyor. Yansıtılan performatif olay örgüsü editoryal görüntülerle destekleniyorken kıyafetlerin sunumuna yönelik çabalar artistik kaygıyla buluşuyorlar. Söz konusu yapım hem Noé’nin tartışılmaz derecede kendine has etkisiyle can bulurken hem de Saint Laurent’in kayda değer kalitesiyle bir üst seviyeye taşınıyor. Bizlerin ise alışılmadık bir işbirliğinin karşısında nutkumuzun tutulmasına izin vermekten başka şansı kalmıyor.