Basketbol Salonundan Futbol Sahasına: NJR x Jordans

Büyük futbol fanatikleri gibi gözükmeyebiliriz ama tutkumuzu inkar edecek değiliz… Moda tutkumuzdan bahsediyorum. Nike lastik ayakkabılar, Backstreet Boys kadar nostaljik olabilir ama pop kültürü kadar da güncel. Daha iyi kalite ve daha yenilikçi tasarım için çabalayan, Nike Football Senior Design Director Nathan VanHook’la en yeni tasarımları olan NJR x Jordans hakkında konuşmak üzere bir araya geldik.

Hepimizin çocukluğundan, neredeyse hiçbirimizin onlar için tasarlama şansını bulmadığı ikonlar vardır. Bunu yapan biri olarak: Bu nasıl bir his?

Nike’ın ekibinde olmak hayranı olduğum birçok sporcuyla tanışma ve birlikte çalışma imkanı sundu bunu ama bu seferki biraz daha özeldi. Neymar’la Hypervenom modelinde çalışma fırsatı buldum. Michael Jordan, Neymar için büyük bir ilham kaynağıydı ve bu da projenin temellerini atarak sonunda bu işbirliğine yol açtı. Neymar’ın, Jordan’a hayranlığını daha derin inceleyip nedeninin ustalığı olduğunu öğrendikten hemen sonra Jordan’ın da Neymar’a hayranlığının sebebinin aynı olduğunu öğrendik. Görünüşe göre bir usta diğer ustayı tanıyabiliyor. Neymar ve Jordan’la aynı anda birlikte olmak ve bu müthiş birleşimin oldukça harika olduğunu söylememe bile gerek yok sanırım!

Futbolun ve basketbolun atletik gereklilikleri açısından birçok ortak noktası olmasına rağmen bir hayli farklılar. NJR x Jordans’ın yaratım süreci nasıldı? Bu ayakkabıları tasarlarken en çok neye dikkat etmeniz gerekti?

İki spor da keskin yanal kesimler içeriyor. Ama futbolda ayakkabı topla temasa geçiyor. Bu temas, dokunuşa ayrı bir vurguyu gerekli kılıyor. Bir de futbol ayakkabıları, zemine daha yakın olmaları üzerine tasarlanıyor, basketbol ayakkabıları ise ayakkabı ve zemin arasında ciddi bir tampona sahip.

Yaratım süreci gerçekten harikaydı, çünkü süreç 2014 yılında gerçekten doğal bir şekilde başladı. Büyük bir Jordan hayranı olan Neymar her görüştüğümüzde Jordan şapkaları takıyor oluyordu, ben de nedenini sordum. O zamandan beri Neymar’la favori Jordan ayakkabılarından bahseder olduk. Favorisinin Jordan V olduğunu söyledi ve fikir oradan yol aldı. (Fikrin hayata geçirilişini, Jordan V’nin önündeki ikonik savaş jetlerindeki köpekbalığı dişlerinde görebilirsiniz.)

Bu süreç özel ve zorlayıcıydı çünkü ilham alabileceğimiz birçok harika materyalimiz vardı. Hepimizin, hem Neymar hem de Jordan’la çalışmış olmaktan, oynama tarzları ve onları basketbol salonunda ve futbol sahasında ikonik yapan şeyler hakkında kendi düşünceleri ve fikirleri vardı. Neymar’a ilk prototipi gösterdiğimiz anda Jordan’ın numarasını koyup koyamayacağımızı sorması harikaydı. Muhteşem bir fikir olduğunu düşündük. Bu yüzden Neymar Jr.’ın Brezilya numarası 10’u sol ayakkabının yan tarafında, Neymar Jr.’ın isteği üzerine Jordan’a saygı niteliğindeki 23 numarasını da sağ ayakkabının yan tarafında görebilirsiniz.

Bir tasarımcı olarak tasarım sürecini nasıl yönetiyorsunuz? Tasarım sürecini başlatmak için kendinizi nasıl teşvik ediyorsunuz ve devamı genellikle nasıl ilerliyor?

Nike’ta tasarım gerçekten “sporcunun sesini dinlemek” üzerine ve bu da benim en büyük ilhamım, beni yönlendiren ilkem. İlham aldığım diğer yerlerse; modern mimari ve diğer alanlardaki üretim süreçleri. Özellikle bu projede, amacımız iki sporcu için de özel bir şey yapmaktı. Yeni bir yere götürüp, iki sporcunun da birbiriyle ilgili hayranlık duyduğu şeylere dokunan özel bir şey yapmak istedik.

“Neymar’a ilk prototipi gösterdiğimiz anda Jordan’ın numarasını koyup koyamayacağımızı sorması harikaydı. Muhteşem bir fikir olduğunu düşündük.”

Sizin için Nike’ı ikonik kılan nedir?

Tek kelimeyle, “YENİLİK” diyebilirim. Sporcuları daha iyi yapmak için yenilikler getiriyoruz ve Nike Air, Flyknit, Dynamic Fit Collar gibi ilerlemelerimizin hepsi sporcuların performansı üzerine sezgilerinden yola çıktı.

Sokak modasındaki sneaker kültürü sizin için neyi temsil ediyor? Bir tasarımcı olarak bu konudaki rolünüzü/katılımınızı nasıl tarif edersiniz?

Performansta yenilik ve sporcuları nasıl daha iyi yapabileceğimizle başlamalı. Ayakkabılarımız en yüksek seviyede performans göstermeli ama tabii ki tarz katmaya da inanıyoruz. Tatlı nokta, tarz ve yeniliğin bir araya geldiği yer. Bu işbirliği, “What the Merc” ve Camo Pack serileri ile de bu konsepti çok iyi temsil ediyor… Daha fazlası da gelecek.

Sporcularla nasıl çalışıyorsunuz? Onlarla çalışmak nasıl?

Üst düzey, ünlü bir sporcuyla işbirliği ya da daha sıradan sporcularla çalışıyorken, hep aynı şeye dikkat ediyorum, sezgiler ve yorumlar. Bazen oyuncular sen onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar. Nike’taki tasarımcılar olarak yaptığımız şey de bu – en küçük de olsa bir sporcunun yorumunu hesaba katıp tamamen kuralları değiştiren bir şey yapmak. Bu yüzden burada çalışmaya bayılıyorum..